En Kolay Yemekler

Yulaf ve Böğürtlenli Yoğurt Tatlısı

Yulaf ve Böğürtlenli Yoğurt Tatlısı

Merhaba arkadaşlar , bugün hem hafif hem doyurucu hem lezzetli hem hem hem :) , saymakla bitmez . Ben zayıflamak için uzun süre kahvaltı da ya da akşam yemeği niyetine tükettim faydasını da gördüm tavsiye ederim ama zayıflamak için değil tabi lezzet için. Tarifimiz de bulunan yulafa özellikle dikkat çekmek isterim , yulaf tam bir lif ve protein deposudur. Günde sadece 4 yemek kaşığı yulaf yemek bile sizi bir çok sağlık problemlerine karşı koruyacaktır.Yulafın faydalarını saymak gerekirse, saç ve cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. 5 yemek kaşığı yulafı suda 10 dk kaynattıktan sonra bu su ile saçlarınızı ve yüzünüzü yıkarsanız cildiniz ve saçlarınız daha yumuşak ve parlak olacaktır. Yüzünüz de ki ve saçlarınız da ki yağ dengesini sağlayacaktır.

Yulafı daha yakından incelememiz gerekirse , yulaf günümüzün en büyük problemlerinden biri olan stresi bizden uzak tutacaktır çünkü içinde bulunan vitamin ve minerallerin sinir sistemi üzerinde önemli pozitif etkileri vardır. İlginç gelecek ama yulaf alkol ve sigara gibi bağımlılıkların da ortadan kaldırılmasında önemli bir rol oynuyor.  Bu kötü alışkanlıkları bırakma aşamasındayken sıkıştığımız, direncimizin azaldığı noktalarda yulaf yersek tekrar enerjinizin yükseldiğini göreceksiniz. 

Yulafın kas ve kemik sağlığı üzerinde de oldukça önemli katkıları var , özellikle gelişim çağında ki çocuklarımıza yedirirsek gelişimlerinin daha sağlıklı olacağını söyleyebiliriz. Aşağıdaki tarifimiz hem bizim hem de çocuklarımızın tatlı krizi geldiğinde başvurabileceğimiz nefis tatlı tariflerinden biridir.Ana malzemelerinden birisi yulaftır, yukarıda yulafın faydalarından bahsettik. Yulaf kendi başına çok lezzetli olmasa da yoğurt ve mevsim meyveleri ile hazırlayacağımız tarifler ile sevdiklerimize sağlıklı tatlılar yapabiliriz. Tarifimiz de bulunan böğürtlen bir diğer önemli malzemelerimizden birisidir. Böğürtlen kanser ve tümör hücrelerinin büyümesini engeller , vücudumuzun zararlı maddelerden temizlenmesini sağlar , ayrıca bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Hadi artık tarifimize geçelim .

Böğürtlenli Yoğurt Malzemeleri

  • 25-30 adet böğürtlen(donukta kullanılabilir)
  • 4 yemek kaşığı yulaf
  • 1 çay kaşığı tarcın
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 2 adet ceviz

Böğürtlenli Yoğurt Tarifi

Böğürtlenleri bilendırda parçalayıp , yoğurt , tarcın ve yulaf ile karıştırıyoruz, üzerine ezdiğimiz cevizi ekliyoruz.. Sonra da afiyetle yiyoruz. *Cevizi un ufak etmeyelim biraz taneli kalsın, ya da nasıl isterseniz :) .

Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir