En Kolay Yemekler

Kadın Budu Köfte Nasıl Yapılır

Kadın Budu Köfte Nasıl Yapılır

Bugün kadın budu köfte tarifini sizlere anlatacağım. Ama tarife başlamadan önce biraz bu tarifimizden bahsetmeden geçemeyeceğim. Kadın budu köfte çok lezzetli olmakla beraber diğer köftelerden biraz daha farklı olabiliyor , bunu sizlere tarifi anlatırken göstereceğim. Gerek boyut olarak gerek yapılış olarak diğer köftelerden daha farklıdır ve de bana göre daha lezzetlidir kadın budu köfte. İsterseniz tarifimize zaman kaybetmeden geçelim. Öncelikle malzemelerimizden başlayalım.

Kadın Budu Köfte Malzemeleri

 • 500 gram kıyma
 • 1 adet büyük boy soğan
 • 1 çay bardağı pirinç
 • 2 diş sarımsak 
 • 1 adet yumurta
 • 1 çay kaşığı karabiber 
 • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber
 • 1 çay kaşığı tuz

Bu malzemelerimiz köftemizi yapmak için gereken malzemeler. Ardından  köftemizi kızartmak için gereken malzemeler var , şimdi de onlardan bahsedeyim.

Kadın Budu Köftesini Kızartmak İçin Gereken malzemeler :

 • Yarım su bardağı ay çiçek yağı
 • 1 kase un
 • 3 adet yumurta

Kadın Budu Köfte Yapılışı :

Ocağımızın üstüne 1 tava 1 tane de tencere koyuyoruz. Birinde pirinçlerimi haşlicam , birinde kıymamı kavurcam. Ardından tenceremize pirincimizi döküyoruz , üzerine yeterli miktarda su döküyoruz , ve ocağımızın altını açıyoruz. Su kaynayana kadar yüksek ateşte bırakıyoruz ocağı su kaynadıktan sonra altını kısıyoruz. Ardından tavamızın altını açıyoruz ve tavanın içine çok fazla olmamak üzere iki çorba kaşığı kadar yağ koyuyoruz , fazla yağ koyarsanız sonra yağı süzebilirsiniz pek önemli değil burası. Yağı tavanın etrafına yayıyoruz ve tüpü açıp yağın kızmasını bekliyoruz.

Yağ ısındıktan sonra içine önceden doğradığımız soğanlarımızı katıyoruz. Soğanlarımızı pembeleşene kadar kavuruyoruz bu arada pirinçleri arada bir karıştırmayı unutmayın tencereye yapışmasın diye. Soğanlar pembeleşince üstüne 250 gram kadar kıymamızı ekliyoruz. Kıymalar da suyunu çektikten sonra içine sarımsaklarımızı atabiliriz, sarımsakların da kokusunu alana kadar kavuralım. Bu arada pirinçlerimiz hazır hale gelmiş olacak onları tencereden alalım ve süzelim. Sarımsakların da kokusu gelmeye başladıktan sonra tavamızın içine baharatlarımızı atabiliriz, karabiber ve toz kırmızı biber atıyoruz içine tabi bu baharatları kendi isteğinize göre de belirleyebilirsiniz. Ardından içine biraz da tuz atalım bütün malzemeleri karıştırdıktan sonra tekrar tuz atacağız , şimdilik yarım çay kaşığı kadar atsak yeterli olacaktır. Tavayı güzelce karıştırıyoruz ardından altını kapatabiliriz ve soğuması için bekliyoruz.

Geniş bir yoğurma kabı alıyoruz kavurduğumuz kıymaları içine koyuyoruz sıcakken koymamaya dikkat edin ki eliniz yanmasın. İçinde fazla yağı varsa süzdürün çok az yağ ile zaten kavurduk üzerine haşlamış olduğumuz ve suyunu süzdüğümüz pirincimizi ekliyoruz . Bunun şöyle bir güzel yanı var ; eğer elinizde fazladan kalmış pirinç var ise bu tarifte çok güzel bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Ardından 250 gram çiğ kıymamız kalmıştı onu da içine ekliyoruz. Üzerine 1 adet yumurtamızı ekliyoruz . Kavrulmuş kıymaya koymuştuk fakat çiğ kıymamız için de biraz karabiber ekliyoruz çünkü köftenin baharatlısı daha güzel oluyor ama siz isterseniz eklemeye bilirsiniz sizin damak tadınıza kalmış bir durum ben ekledim. Yine bu kıyma için biraz daha tuz ekliyoruz. Şimdi bütün malzemeleri güzelce yoğuruyoruz hiç durmadan 5-6 dakika kadar yoğuruyoruz . Biraz kolumuz ağrıyabilir ama tarif bittikten sonra buna değdiğini anlayacaksınız. Şimdi köftemizi bir 30 dakika kadar dinlendirmemiz gerekecek sizin daha fazla zamanınız varsa biraz daha fazla bekletebilirsiniz. Buz dolabının üstünü örtüp bir 30 dakika kadar bekletelim.

Köftemizi dinlendirdikten sonra parçalara ayırma işlemine geçelim , köftenin büyüklüğü bir yumurtanın biraz daha büyüğü kadar kesebiliriz siz de isteğinize göre kesebilirsiniz ama ben biraz daha farklı olmasını istiyorum kadın budu köftemin . Kadın budu köftelerimizi kestikten sonra elimizle hafif bir baskı uyguluyoruz ve kenarlarını toparlıyoruz. Ardından köftemden bir tane alıyorum ve una batırıyorum , bu arada kadın budu köftenin harcı biraz cıvık olabiliyor bu sizi korkutmasın una batırınca toparlanıyor. Kadın budu köftemizi una batırdıktan sonra yumurtaya batırıyoruz ve geniş bir tabağa diziyoruz. Yumurtaya batırdıktan sonra fazlalığını almaya dikkat edelim. Bu işlemi de yaptıktan sonra köftelerimizi kızartmaya geçelim.

Tavayı ocağın üzerine alalım içine biraz yağ katalım ve ocağın altını açalım . Yağ kızarınca köfteleri içine dizelim. Köftenin dışı yumurta ile kaplı olduğu için hemen kızarabilir buna dikkat edin içi çiğ kalacaktır bundan dolayı köfteyi 7-8 dakika kadar kızartmayı unutmayın, 4 dakika önünü ve 4 dakika kadar arka tarafını kızartın ki içi de güzelce pişsin. Köftemiz kızarana kadar orta ateşte pişirelim. Kızardıktan sonra köfteleri çıkaralım ve üstü kağıt ile kaplanmış tabağımıza dizelim ve kadın budu köftemiz hazır hale geldi . Şimdiden kadın budu köftesi tarifini yapanlara kolay gelsin diyorum ve de yiyenlere afiyet olsun diyorum.

Benzer Tarifler

Yorumlar

 • alin
 • alin
 • 2 yıl önce
 • Kadın budu köfteyi yaptım çok güzel oldu ailecek çok beğendik bu yemeği çok teşekkür ederiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir