En Kolay Yemekler

Kavurma Nasıl Lezzetli Yapılır?

Kavurma Nasıl Lezzetli Yapılır?

Hadi Buradan Başlayalım Kavurma Nedir?

Kavurma yapmaya ne dersiniz , hem pratik hem lokum gibi ağızda dağılan.

Kavurma , sözlük anlamını incelersek dana etinin kuş başı şeklinde doğranarak sonradan kullanılmak üzere pişirilip saklanan haline denir. Kavurma için türlü türlü tarifler vardır ,şiirler vardır , hikayeler vardır, bir gazetede çıkan kavurma şiirini sizinle paylaşmak isterim,

Kavurma beni yarim , ben sonradan yenmem,

Beni yiyeceksen sadece sev ben senle pişerim,

Çok ateşte tutma beni dibim tutmasın kururum,

Lezzetimi sen gelince bilirim,

bu meçhul şairli şiirimizi paylaştıktan sonra kavurmanın nasıl yapılacağı konusunda biraz kafa yoralım.

Kavurmayı soğanla yapanda olur, soğansız yapanda, baharata boğanda olur , sade yapanda sizin tercihiniz ne olur bilmem ama ben sade kavurmadan yanayım. Yani hani şu paketli olarak satılan kg 'ı 70 ile 100 tl arasında olan kavurmalar var ya onlar gibi olan kavurmadan yapmayı daha çok seviyorum.

Sade olarak yapılmış kavurmayı sonradan kullanacağım yerlerde daha rahat kullanabiliyorum. Örneğin sabahları kavurmalı yumurtaya bayılırım.Evde pizza yaparken pizzaya katmaya bayılırım. Börek yaparken börek içine koymayı çok severim. Tost içinde kullanmayı ayrıca severim. Gördüğünüz gibi sade olunca kullanım alanı çok, ayrıca baharat katacaksam kullanırken de baharat katabilirim. Ama soğan olduğu zaman açıkçası tost içine katamıyorum bence kaşar ile soğan pek yakışmıyor, yumurtalı kavurma yapacaksam soğanı yine yakıştıramıyorum. Baharat donup çözüldükten sonra tadını kaybetmiş oluyor.

Bu kadar yorumdan sonra hadi kavurma malzemelerine geçelim ve kavurma tarifini paylaşalım.

Kavurma Tarifi ve Malzemeleri

 • 1 kg dana kuşbaşı
 •  1 tatlı kaşığı tuz
 •  1/2 çay bardağı sıvı yağ
 • Duruma göre 250 gr kadar iç yağı (eğer kuşbaşı et yağsızsa kasabınızdan kavurma için biraz iç yağı isteyin 250 gr kadar dana iç yağı 1 kg dana kuşbaşı için yeterlidir)
 • 1 çay kaşığı toz karabiber

kavurma

Derin ve geniş bir tencere alalım , ocağımızı yüksek ateşte açalım ve tencereyi 2-3 dk ısıtalım. Yağımızı dökelim,30-35 sn kadar yağ ısındıktan sonra dana kuşbaşını tencereye dökelim ilk anda kuşbaşı et tencereye yapışabilir , ocağın altını kısalım ve tencerenin kapağını kapatalım.Eğer iç yağı kullanıyorsanız dana kuşbaşı ile beraber kuşbaşı doğranmış dana iç yağını da ekleyin.

kavurma tarifi

15 dk sonra tencerenin kapağını açalım , gördüğümüz manzara şu olacak etlerin rengi dönmüş , ortada köpük birikmiş ve kaynayan bizim koymadığımız bir su. Bu su etin kendi suyu. Tuzumuzu ve karabiberimizi ekleyelim.Tahta bir kaşık ile etleri ters yüz edelim bir iki kere karıştıralım. Tencerenin kapağını kapatalım ve ocağın altını en kısığa alalım. 45 dk boyunca et kendi halinde içini çeke çeke pişsin. 45 sonra tekrar kontrol edelim. Suyunu çekmiş ve hafif cızırtılar gelmeye başlamış olmalı gelmemişse kapağı kapatalım ve bu dediğim sesleri duyana kadar devam edelim. Suyunu çektikten sonra ocağın altı yine kısık olarak etleri 4-5 dk da bir karıştıralım. Şuan kavurma dediğimiz kısmı yapıyoruz. Etlerin iyice tel tel olduğunu gördükten sonra altını kapatalım.Tencerenin kapağını da kapatalım ve 15-20 dk kavurmamız dinlensin. Afiyet olsun.

Şimdi tencere ve kavurma iyice soğuduktan sonra buzdolabı poşetinin içine dilediğimiz kadar porsiyon kavurma koyalım. Ben iki kat buzdolabı poşeti kullanıyorum. Buzluk kokusu olsun istemiyorum. Sizde iki kat buzdolabı poşeti kullanabilirsiniz ya da sağlam hava almayan bir saklama kabınız var ise onun içine de kavurma koyup buzlukta saklayabilirsiniz. 2 ay içerisinde tüketmek suretiyle kavurmalarınızı dilediğiniz zaman istediğiniz yemeğin, böreğin , yumurtanın , tostun içine katabilirsiniz. Afiyet olsun.

dana kuşbaşı

Benzer Tarifler

Yorumlar

 • gül kanlıca
 • gül kanlıca
 • 2 yıl önce
 • evde kalan kurban etini nasıl yapacağımı ararken buldum tarifi kavurma nasıl oluru öğrendim

 • ışıl
 • ışıl
 • 2 yıl önce
 • Size çok teşekkür ediyorum cidden harika on numara!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir