En Kolay Yemekler

Kuzu Budu Tandır Fırında Tarifi

Kuzu Budu Tandır Fırında Tarifi

Kuzu budu tandır fırında tarifi tam ağzınıza layık yumuşacık ve dağılan bir lezzet sunuyor. Kuzu eti yiyebileceğiniz en sağlıklı etlerin başında gelir. Kuzu , keçi gibi küçükbaş hayvanlar doğal yemler dışında beslenmezler. Besicilikte hazırlanan küspe vs. katkı katılmış yemleri verseniz de yemez. Kuzular biraz bu konuda nazlıdır yemek seçer. İyi ki de seçiyorlar bizim için sağlıklı etlerin soframıza gelmesini sağlıyorlar.

Kuzu budu kuzunun en lezzetli yerlerindendir , bugün sizlerle kuzu budu tandır fırında yemeği yapacağız . Hadi önce malzemelerimize geçelim.

Kuzu Budu Tandır Fırını Malzemeler :

  •  1 veya istediğiniz adet kadar kuzu budu alıyoruz.
  •  2 yemek kaşığı kadar margarin .
  •  1 çay kaşığı kadar patates unu alıyoruz
  •  Son olarak yeterince tuz alıyoruz.
  • Dilediğiniz kadar patates, havuç koyabilirsiniz ayrıca süslemek için biberiye , kekik kullanabilirsiniz.(Biberiyeyi ve kekiği marine esnasında ekleyin, pişerken çıkarın pişmeye yakın tekrar fırına koyun ki yanmasınlar. )

kuzu budu

Kuzu Budu Tandır Yapılışı :

Yemeği hazırlamaya başlamadan önce fırını açıyoruz. Önden fırını ısıtıyoruz. kuzu budu etini bir süzgecin içine koyuyoruz ,kuzu budunu koyduktan sonra soğuk suyun altında güzelce yıkıyoruz. Yıkama işlemi bittikten sonra etin suyunu süzüyoruz .Süzme işlemini de yaptıktan sonra güzelce tuzluyoruz ve ardından biberliyoruz. Bu işlemi de güzelce yaptıktan sonra eti bir kenara bırakıyoruz ve fırının ızgarasına dikkatlice zeytinyağı sürüyoruz. Bunu yaparken ızgaranın her yerine zeytin yağını sürdüğümüzden emin oluyoruz. Bunu neden yapıyoruz diye düşünürseniz bunun sebebi ; etleri fırına dizerken pişirme esnasında fırına yapışmasın diye bu işlemi yapıyoruz. Bunun ardından etleri güzelce fırının ızgarasına diziyoruz. Ardından soğanı kesme işlemine geçiyoruz. Soğanı keserken dilimlerini kalın bir şekilde kesiyoruz . Kesme işlemini de yaptıktan sonra kestiğimiz dilimleri etlerin üzerine düzgünce taksim ediyoruz. Ardından margarini küçük parçalar halinde kesmeye başlıyoruz. Bu işlemi de hallettikten sonra onları da etlerin üzerine yerleştiriyoruz. Artık ızgarayı fırına yerleştirebiliriz. Izgarayı fırının orta rafına denk getirecek şekilde yerleştiriyoruz. Etlerin alt kısımları piştikten sonra fırının alevini yukarı çevirin. Bir süre bekledikten sonra sıcak olacak şekilde yemeğimizi servis edebiliriz. Izgaradan çıkarma işlemini yaparken ellerimizde eldiven olmasına dikkat edelim. Bunu yapmamızın sebebi ise ellerimizin sıcaktan dolayı zarar görmemesi. Eğer eldiven olmazsa ellerimiz yanabilir. Çünkü bu yemek sıcak bir şekilde servis edilir ondan dolayı çok dikkatli olmak gerekir. Yemek soğur ise istediğimiz tadı alamayabiliriz. En çok dikkat etmemiz gereken fırından çıkardıktan kısa bir süre sonra servis edilmesidir. Sıcak bir şekilde servis edildikten sonra zevk ile yemeye başlayabiliriz. Yemeği yapması biraz uzun sürebiliyor ama yemesi çok kısa sürüyor ondan dolayı özel günlerinizde gönül rahatlığı ile bu güzel tarifimizi yapabilirsiniz. Yemeği yapıp yiyenlere şimdiden afiyet olsun.


Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir