En Kolay Yemekler

Tavada Acı Soslu Kuzu Kaburga

Tavada Acı Soslu Kuzu Kaburga

 Kuzu kaburga her zaman bulabileceğimiz bir ettir ve genel sıralamada kuzunun daha uygun parçalarındandır. Kuzu eti yiyebileceğimiz en sağlıklı etlerin başında gelir ,küçük baş hayvanların doğal besleniyor olması bunun en önemli sebebidir . Bilindiği üzere küçükbaş hayvanlar doğal yollar ile üretilmemiş yemleri yemiyorlar bu sebeple meralarda otluyor ya da yonca ile besleniyorlar. Bu lezzet doğadan geliyor gelin birde tarifimizi deneyin. Kuzu kaburga ,kuzunun en lezzetli ve kokusu en az olan yerlerindendir. Üzerinde az yağı olan tercih edilmelidir. Kuzunun kaburgasında ki yağ oranı arttıkça kokusu da fazla olacaktır .Ayrıca kaburgasında ki yağ miktarı kuzunun yaşının büyüklüğünü gösterir. Kuzu eti genelde 1 yaşına henüz gelmiş koyun ya da koçların kesilmesi ile elde edilir. Eti pembemsi bir renkte olur , dana etine nazaran daha hızlı pişer. Ülkemizde yetişen kıvırcık ırkı kuzuların etleri en lezzetli kuzu etidir. Kuzu eti B12 vitaminini içinde bolca bulundurur , bunun yanında yüksek oranda demir ve çinko bulundurur . Doymamış yağ oranı bakımından zengin bir ettir. Bildiğiniz gibi doymamış yağ  oda sıcaklığında sıvı formda bulunur. Bunun anlamı da kuzu etinde bulunan yağ vücudunuz da tutulmaz. Kuzu eti dana etine göre daha az kolestrol içerir ama aynı miktarda dana etine göre daha fazla kalorilidir. Gün içinde yapacağımız aktivitelerle ve sporla kuzu etinden aldığımız sağlıklı yağların vücudumuzda kilo olarak kalmasını kolaylıkla engellemiş oluruz. 

Eğer kuzu etinin kokusu sizi rahatsız ediyorsa pişerken tavanıza bol kekik ve defne yaprağı atabilirsiniz. Kekik ve defne yaprağı kuzu kokusunu bastıracaktır.

Kuzu Kaburga Malzemeleri

  • 1 kg Kuzu kaburga 2 şer kalem olarak kesilmiş
  • 1 yemek kaşığı acı biber sosu
  • 1 yemek kaşığı kırmızı toz biber
  • 4 yemek kaşığı zeytin yağı
  • 3 diş ezilmiş sarımsak
  • 3 yemek kaşığı soya sosu
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber

Kuzu Kaburga Tarifi

Kuzu kaburgalarımızı derin bir kaba koyup üzerine bütün malzemelerimizi ekliyoruz, iyice karıştırdıktan sonra 3 saat buzdolabında marine için bekletiyoruz. Derin bir tavayı iyice kızdırıp kaburgalarımızı iyice pişip kızarana kadar yaklaşık 20-25 dk ateşte tutuyoruz. Pişen kaburgaları alıp üzerini taze soğan , kekik ve susam ile süsleyip servis edebiliriz. Afiyet olsun.

Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir