En Kolay Yemekler

Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Badem sütü ne işe yarıyor? Nelerde kullanılır? Faydaları nelerdir?

Badem Sütü Yapılışı

Malzemeler

1 su bardağı kavrulmamış , çiğ badem , kuru olmaması önemli.

1 lt içme suyu

Yapılışı

 1. Bademleri 1 gece önceden ıslatın.
 2. Bademleri su ile birlikte blenderdan geçirin.
 3. Daha sonra bir tülbent yardımı ile hazırladığınız sütü süzün.

Badem Sütü Nerelerde Kullanılır?

İnek sütüne alternatif olarak yapabileceğiniz,özellikle inek sütüne alerjisi olanları kullanabileceği, tam anlamı ile hayvansal olmayan , bitkisel bir süt alternatifi var... Bu sütü kolayca hazırlayabilir ve süte ikame olarak tüm süt kulandığınız ürünlerde kullanabilirsiniz...

badem sütü

Tarifine göre yaptığınız badem sütünü +4 derece soğuklukta 3 gün süresince saklayabilirsiniz. Badem sütünü hazırladıktan sonra ortaya çıkan posasını da yine +4 derecede 2 gün süresince saklayabilirsiniz. Posayı daha sonra kullanmak üzere derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Badem posasını kullanabileceğiniz ürünler badem helvası, çikolata, kurabiye, kek, börek ya da salatalar olabilir hem vitamini hem de lif açısından kıymetli bir posadır atmamanızı öneririm.

Ayrıca yapılan badem sütü sütün ana malzeme olarak kullanıldığı puding, dondurma ve krep gibi lezzetlerin yapımında da kullanılabilir. Badem sütünü ,direk içerek de tüketebilirsiniz, servis ederken badem sütünün içine biraz tarçın, doğal vanilya, bal ya da pekmez ekleyip, karıştırıp, içebilirsiniz.Sade olarak da içilebilir.

Ekstra bilgi olarak süt ve süt ürünlerine alerjiniz varsa badem sütü rahatlıkla kullanılabilir. Badem sütü son derece sağlıklı olmasına rağmen alerji yapma olasılığı nedeniyle çocuklarda 2 yaşından sonra kullanılmasında fayda var. Eğer çocuğunuzun bademe karşı alerjisi varsa badem sütüne de alerjisi vardır.

Badem Sütünün Faydaları Nelerdir?

Badem Sütünün Besin Değerleri

Badem Sütü   İnek Sütü
Kalori 39 102
Protein 1.55 grams 8.22 grams
Yağ 2.88 grams 2.37 grams
Karbonhidrat  1.52 grams 12.18 grams
Vitamin E 49% of the RDI 0% of the RDI
Tiamin 11% of the RDI 3% of the RDI
Riboflamin 7% of the RDI 27% of the RDI
Magnezyum 5% of the RDI 8% of the RDI

Badem sütü kilo kaybetmek isteyen kişilerin içebilecekleri etkili ve faydalı içeçeklerden biridir. İçeriği incelendiğinde laktoz barındırmaz, antioksidan,potasyum,kalsiyum gibi mineralleri de içeriğinde zengin bir şekilde ihtiva eder. İnek sütüne alternatif olarak değerlendirilebilecek kolesterol açısından oldukça fakirdir; 100ml badem sütü sadece 40 kalori içerir buna karşılık inek sütü 140 kalori, pirinç sütü 120 kalori bulundurur.

Badem sütü E vitamini açısından oldukça zengindir ve bu da kansere ve yaşlanmaya karşı koruma sağlayan doğal bir antioksidandır. Ayrıca E vitamininin yanı sıra D ve A vitaminleri, proteinler, Omega 6, çinko, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum ihtiva eder. Badem sütü çok sayıda çözülebilir lif içerir. Bu da bağırsak duvarlarını ve kolonu korur, şeker emilimini dengeler ve kolesterol seviyelerini dengede tutar.Bu özellikleri sayesinde kilo kontrolü için önemli bir müttefiktir. Yukarıda saydığımız özellikler evde yapacağınız doğal badem sütü için geçerlidir, paketli olarak satılan badem sütleri içeriklerine göre farklı değerler bulundurabilirler.

badem sütü

Badem Sütünün Bilinen Faydaları

Badem sütünün bilimsel olarak ispatlanmış olan 8 faydasından bahsetmemiz gerekirse;

 1. Düşük kalorilidir; bu yüzden kilo vermek için harikadır. Günlük diyetinize inek sütü yerine ekleyebilirsiniz. İnek sütünün yoğunluğuna benzerdir ve yakın özellikler taşır.
 2. Yüksek kolesterolünüz ve trigliseritiniz varsa iyi kolestrolü geliştirir ve kötü kolesterol seviyelerini düşürür. Karşılaştırma yapmanız için söylüyoruz: kötü kolesterolü zeytinyağına iki katı oranda azaltır.
 3. Ayrıca kalbi güçlendirir.
 4. Bağırsaklarda şeker ve yağ emilimine yardımcı olur.
 5. Badem sütünün sindirimi kolaydır ve laktoz duyarlılığı olan insanlara tavsiye edilir.Sindirim rahatsızlığı olan kişiler için önemli bir özelliktir.
 6. İshal ve kusma ile gelen potasyum kaybı için içilebilecek önemli içeçeklerden birisidir, özellikle ishal durumunda muz ile beraber tüketilmesi tavsiye edilir.
 7. İçindeki lifler bağırsak duvarlarını korur. Kolon ve bağırsak kanserine karşı koruyucudur.
 8. Gastrit ve bağırsak problemleri çeken kişiler için bağırsak işlevlerini düzenlemekte takviye edicidir.
 9. İçindeki B2 vitamini saçları ve tırnakları güçlendirir. Ayrıca cildi nemlendirir ,cildin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.

badem sütü

Badem Sütünün Zararları, Yan Etkileri

Badem guatrojenik bir yiyecektir. İçinde vücudun iyodini emmesi ve kullanmasını önleyen doğal bir kimyasal bulunur. Bu tiroide olumsuz etki edebilir.Çok sık tüketilmesi tavsiye edilmez. Soya, lahana, keten tohumu, brokoli ve badem tiroidin büyümesine yol açar. Eğer bu yiyeceklerden çok fazla tüketirseniz vücutta iyodin bloke edilir ve tümör oluşabilir.Hiçbir ürün fazla tüketilmesi yönünde tavsiye edilemez ,her sebze, meyve, yemiş , kararında tüketildiğinde sağlıklıdır. Guatrojenler vücuda çok zararlı olmasına rağmen bağışıklık sistemine yararlı olabilirler. Ancak aktif tiroidiniz varsa, bu yiyeceklerden fazla oranda tüketmemeye özen gösterin. Düşük tiroid işlevi olan kişiler badem sütünden kaçınmalıdır. Eğer sağlıklı işleyen bir tiroidiniz varsa, her gün makul oranda badem sütü içebilirsiniz, bunun da sağlığınıza olumsuz etkisi yoktur.

Badem Sütü Bebeklere Verilebilir mi? Bebeklere içirmeyin!

İnek sütü yerine soya veya badem sütü içirmek bebekler için faydalı değildir. Badem sütü bir bebeğin ihtiyacı olan besinleri vermez. Eğer anne sütü veya bebek formülleri yerine badem sütü kullanırsanız, bebek yetersiz beslenme sorunu yaşayacak ve hayatı boyunca bundan kaynaklanan hastalıkların riski altında olacaktır. Arada sırada anne sütü yerine kullanmak da sakıncalıdır. Amerikan Beslenme Okulu’nun bulgularına göre badem sütü içen bebeklerde otoimmün tiroid hastalığı görülmüştür. İçeriğindeki kimyasallar bebek vücudunda yetişkinlere oranla daha fazla guatr birikimine yol açabilir. Bu yüzden bebeklere badem sütü vermemelisiniz.

Fazla şeker

Badem sütünün bir diğer sorunu da içeriğinde fazla şeker olmasıdır. Doğal olarak şeker içermese de, badem sütü üreticileri içine şeker eklerler.Bu nedenle paketli olarak aldığınız ürünler şeker olmamasına özen gösteriniz.

Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir