En Kolay Yemekler

Kış Keyfi Sıcak Çikolata Tarifi

Kış Keyfi Sıcak Çikolata Tarifi

Kış Keyfi Sıcak Çikolata 

Sıcak çikolatanın içilebileceği en güzel zaman bence kış mevsimi ya da hava soğuk olduğunda diyelim. Hava buz gibi soğuk olduğunda canımız doğal olarak sıcak bir şeyler içmek istiyor. Ayrıca kışın tatlı tüketimi de artıyor. Tatlı tüketiminin artması insan olmanın verdiği geçmişimizden gelen bir dürtüdür. Tatlı yani şeker vücudumuzda depolanabilen bir besindir. Kışında vücudumuz stok yapmayı sever.  Şimdi kilo vs dedik gözünüz korkmasın , büyük bir fincan sıcak çikolata sadece 65 kalori. 

sıcak çikolata

Sıcak Çikolata Kaç Kaloridir? Bu soruyu sorarken aslında bence yanlış soruyoruz bir besini sadece kalorisi ile değerlendirmemek gerekir , kalorisinin yanında diğer besin değerleri nelerdir bunları da incelemek gerekiyor. 

1 fincan sıcak çikolata da, yaklaşık 100 gr olduğunu varsayarsak tam 4 gr protein var , bu güzel bir oran ,kalsiyum ,magnezyum, demir , A vitamini , B 12 vitamini , B6 ,C, D vitaminleri bulunuyor şimdi bakış açınız değişti değil mi. 

sıcak çikolata yapılışı

Kış Keyfi Sıcak Çikolata Malzemeleri

  • 2 yemek kaşığı toz kakao
  • 2 fincan ya da 1 su bardağı süt
  • 1 yemek kaşığı toz esmer şeker yoksa beyaz şeker de olur
  • iki dilim bitter
sıcak çikolata malzemeleri

Kış Keyfi Sıcak Çikolata Nasıl Yapılır?

Öncelikle kakao topaklanmaması için bir miktar sütte çırpıcı yardımıyla çözelim, ocağın altını açın. Kalan sütü ,şekeri ve bitter çikolatayı ilave edip üzeri kabarcıklanana kadar kaynatın.

Ekstra lezzet isterseniz sıcak çikolatanın üzerine 2adet marsmellow koyup servis edebilirsiniz.

Yine alternatif olarak düşünürseniz kaynamaya başlamadan yarım çay kaşığı toz tarçın atabilirsiniz ya da yine kaynamadan çubuk tarçın koyabilirsiniz.

Bir başka deneme üzerine krem şanti sıkıp , biraz kırık fındık serperek farklı bir lezzette elde edebilirsiniz. Krem şanti sıktıktan sonra üzerine karamel sos, çikolata sos gibi damak tadınıza göre değişik soslar sıkabilirsiniz. 

Eğer alkol seviyorsanız içine bir miktar kahve likörü katıp deneyebilirsiniz.

sıcak çikolata tarifi

sıcak çikolata nasıl yapılır

Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir