En Kolay Yemekler

Havuçlu Şehriye Çorbası

Havuçlu Şehriye Çorbası

Ne zamandır  sizlerden çorba tarifleri de vermemi isteyenler oluyor. Ben de bu gün, hem çok lezzetli hem de yapılması çok kolay olan "Havuçlu Şehriye Çorbası tarifi"ni vereceğim. Tarif 6 kişilik, ama size fazla geleceğini düşünüyorsanız, malzemeleri yarım kullanarak 3 kişilik de yapabilirsiniz. Havuçlu Şehriye Çorbası, bizim ailecek çok sevdiğimiz çorbalardan biri, sizin de lezzetini beğeneceğinizi umuyorum :)

Ön Hazırlık:

* Soğanlar yemeklik doğrandığı şekilde küçük küçük doğranır. * 1 adet havuç, kabuğu soyulduktan sonra rendenin küçük kısmında rendelenir. * İki diş sarımsak, küçük küçük doğranır. * Birkaç dal maydanoz ayıklanıp ince ince bıçakla doğranır.
* 1 Su bardağı tel şehriye * 1 Adet ortaboy havuç * 8 Bardak su * 1 Yemek kaşığı un * 1 Yemek kaşığı dolusu margarin veya tereyağı * 1 Adet orta boy soğan * 2 diş sarımsak * 1,5 tatlı kaşığı tuz * Limon (isteğe bağlı) * Maydanoz (isteğe bağlı, piştikten sonra üzerine üzerine serpmek için)
* Orta ateşe konan tencereye bir kaşık dolusu tereyağ veya margarin konarak eritilir. Yağ erir erimez üzerine doğranmış soğan eklenerek pembeleşinceye kadar kavrulur. Daha sonra üzerine 1 kaşık un dökülerek birkaç kez karıştırılır. Rendelenmiş havuçlar da eklenip karıştırıldıktan sonra üzerine 8 bardak soğuk su eklenir ve su kaynayana kadar malzemeler tenecerenin kapağı kapatılıp pişirilir. * Kaynayan suya 1 bardak tel şehriye, 1,5 tatlı kaşığı tuz ve küçük küçük doğranmış sarımsaklar eklenir ama çorbanın taşmaması için bu kez kapak kapatılmaz. 10 dakika sonra ocağın altı kapatılır ve çorba ateşten alınır. * Çorbanız hazırdır. Kase ya da tabağa koyduktan sonra üzerine daha da lezzetlenmesi için biraz limon sıkabilir ve ince ince kıyılmış maydanoz serperek servis yapabilirsiniz.

havuçlu şehriye çorbası

Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir