En Kolay Yemekler

Kremalı Mezgit Balığı Çorbası Nasıl Yapılır?

KREMALI MEZGİT BALIĞI ÇORBASI

KREMALI MEZGİT BALIĞI ÇORBASI

Klasik balık çorbasının lezzetli, hafif bir versiyonu olan bu çorba, tütsülenmiş balık, sebze, taze otlar ve sütün leziz karışımıdır. Çorbanın kalori miktarını azaltmak isterseniz sütü değiştirerek yerine sebze veya balık suyu kullanın. Doyurucu bir aperatif ya da atıştırmalık veya sıcak kepekli ekmek ile birlikte hafif bir ana yemek olarak servis edin.

Malzemeler

4-6 kişilik
 • 350 g tütsülenmiş mezgit filetosu
 • 1 küçük soğan ince doğranmış
 • 1 defne yaprağı
 • 4 tane karabiber
 • 3 ¾ su bardağı/900 ml yağsız süt
 • 2 tatlı kaşığı/10 ml mısır unu
 • 200 g mısır konservesi
 • 1 çorba kaşığı / 15ml kıyılmış taze maydonoz
 1. Derisini sıyırdığınız balığı soğan, defne yaprağı ve biber taneleriyle birlikte geniş bir tencereye koyun. Sütü ekleyin. Kaynayıncaya kadar bekleyin. Kaynadıktan sonra ateşi kısın ve 12-15 dakika veya balık tam pişene kadar kaynatmaya devam edin. Fazla pişirmekten kaçının.
 2. Bir kevgirle balığı alın ve iri parçalara ayırın. Defne yaprağı ve biber tanelerini çıkarıp atın.
 3. Mısır ununu 2 çorba kaşığı soğuk suyla karıştırın ve tencereye ekleyin. Yeniden kaynattıktan sonra yaklaşık 1 dakika veya biraz koyulaşana kadar kısık ateşte pişirmeye devam edin.
 4. Mısırların suyunu süzün, balık parçaları ve maydonozla birlikte tencereye ekleyin. Kaynatmadan ısıtın ve servis edin.

ŞEFİN ÖNERİSİ

Balık çorbası bir gün önceden yapılırsa lezzeti artar. Pişirdikten sonra soğutup dolaba koyun. Yiyeceğiniz zaman kaynatmadan hafif ısıtın, kaynatırsanız balıklar dağılır.

BESİN DEĞERLERİ Bir porsiyonda:
Enerji: 200 kcal/840 kj
Protein: 24,71 g
Yağ 1,23 g
Doymuş yağ: 0,32 g
mezgit baligi

Mezgit Balığı Faydaları

Tavuk balığı olarakta bilinen mezgit balığının faydaları oldukça fazladır. Mezgit balığı denmesinin sebebi balığın tadının çok lezzetli olması ve biraz da tavuk tadını andırması. Mezgit balıkları dip balığıdır ve denizin 200-300m derinlerinde yaşarlar. Genel olarak konserve olarak tüketilir ve ülkemizde taze bulunması çok büyük bir avantajdır.

Her balık beyin vücut gelişimi destekler fakat mezgit balığının temel faydası budur. İçeriğinde bol miktarda B vitamini barındırması nedeniyle de yorgunluğa birebir iyi gelir. Bu sebeplerden sık sık kullanmanızı tavsiye ederim.

Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir