En Kolay Yemekler

Terbiyeli Kelle Paça Çorbası Tarifi ve Faydaları

Terbiyeli Kelle Paça Çorbası Tarifi ve Faydaları

Kelle Paça Çorbası Tarifi ,Faydaları ve Terbiyesi

Kelle paça tarifi yapılışı oldukça kolay, lezzetli bir tariftir. Kelle paça çorbası özellikle kış aylarında oldukça şifalı bir çorbadır. Sade paça çorbası ya da kelle çorbası yapmaktansa ben kelle paça çorbası tarifi paylaşmayı daha uygun gördüm.Aslında yapılışları tamamen aynı.  Yapımı da oldukça kolay. 

Lokanta usülü kelle paça çorbası yapmak terbiyesinden geçiyor. Burada verdiğimiz terbiye tarifi , kelle çorbası, kelle paça tarifi ,paça çorbası tarifi,kelle çorbası tarifi, ayak paça çorbası tarifi, kuzu paça çorbası, paça çorbası yapımında kullanılabilir.

Kelle Paça Çorbası Malzemeleri

 • 1 adet kelle
 • 4 paça
 • düdüklü tencere
 • 1.5 lt kaynamış su
 • 7 diş sarımsak
 • 1 çay bardağı üzüm sirkesi
 • 2 çay kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • 1 yemek kaşığı un
 • 1 yumurta
 • 2 yemek kaşığı yoğurt

Kelle Paça Çorbası Nasıl Yapılır?

Kasaptan temizlenmiş kelle ve paçaları alıp derin bir tencereye alalım.Düdüklü tencere kullanmanız işinizi çok kolaylaştıracaktır.Üzerlerini geçecek kadar su ekleyelim ve ağzını kapatıp pişirmeye koyalım.

Piştikten sonra haşlama suyunu bir kenara alalım.Etleri kemiklerinden ayıracak şekilde didikleyelim. Kelle ayıklanırken dilin üzerinde bulunan zarı alalım , dili dilimleyelim. Kuzu beyni çorbada kullanılmıyor,beyin salatası gibi bir zevkiniz yoksa hiç çıkarmayın beynini.

Didiklediğimiz etleri kaynama suyuna ekleyelim.Şuan çorba oluşmak üzere.

Kelle Paça Çorbası Terbiyesi Nasıl Yapılır?

Kelle paça çorbasının terbiyesi için öncelikle,bir yumurta sarısı, yarım çay bardağı üzüm sirkesi ,2 yemek kaşığı yoğurdu ve 1 yemek kaşığı unu bir kasede çırpalım . Pürüzsüz bir kıvama gelince , çorbadan bir kepçe suyu azar azar ekleyerek çırpalım. Çırpma işlemi bittikten sonra hazırladığımız terbiyeyi çorbaya katalım.

Bir taşım kaynatmak için ocağa koyalım terbiyenin kesilmemesi için sürekli karıştırarak pişirmek gerekiyor.7-8 diş sarımsağı terbiyeye ekleyelim.Karıştıramaya devam edelim.Sürekli karıştıralım terbiyenin kesmemesi gerekiyor. Çorbanın kaynamasından sonra tuzu ekleyelim.Damak zevkinize göre tuz miktarını kendinize göre ayarlayın.Servis aşamasında eğer hoşunuza gidiyorsa tereyağında kavrulmuş pul biber ekleyebilirsiniz.

Kelle Paça Çorbasının Faydaları ve Kansere Karşı Etkileri Nelerdir?

Paça çorbasının içerisinde bulunan protein, kolesterol ve kollajen maddeleri kelle paça çorbasını zengin bir besin haline getiriyor. Bilhassa kollajen maddesi kanser hastaları için tüketilmesi şart olan en ehemmiyetli besinlerden bir tanesidir.

Yağ oranı ve kalori bakımından oldukça zengin bir besindir. Kolesterol itibariyle de yüksek besin değeri olan paça çorbası bilhassa çocuklara gelişim zamanlarında verilmesi önerilir. Ayrı olarak kansere yakalanan kimselerin rehabilitasyondan pozitif netice almaları ve kanserli hücreleri yok etmeleri için kollajen isimi verilen bir molekülü tüketmeleri mecburidir. Kemoterapi döneminde alınan ilaçlar bünyedeki kollajen seviyesini düşürme gibi bir tesir oluşturabilmektedir. Rehabilitasyon döneminde kelle paça çorbasından alınan kollajen sayesinde rehabilitasyona olumlu yaklaşım daha sıhhatli ve hızlı gerçekleşiyor. Kollajen maddesi ise sadece kemik suyunda, paçada ve tavuk kemik suyunda bulunan bir maddedir. Bu sebeple kanser hastaları için paça rehabilitasyon edici bir besindir. Canan Karatay paça çorbasının içerisinde bulunan D vitaminin bedenin bağışıklığını güçlendirerek bilhassa kış rahatsızlıklarına karşı savunma sağladığını belirtiyor.
Ayrıca kemik rahatsızlıkları için özellikle tüketilmesi tavsiye edilmektedir..

Yazımız da kelle paça çorbası nasıl yapılır? sorusunun cevabını vermiş olduk , dileriz bol bol yapıp şifa alırsınız.

kelle paça çorbası yapılışı

kelle paça çorbası tarifi

kelle paça çorbası

kelle paça

Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir