En Kolay Yemekler

Pratik Çıtır Börek Tarifi

börek

Pratik Çıtır Börek Nasıl Yapılır?

Her zaman pastanelerde yediğiniz ve tadına hayran kaldığınız çıtır börek tarifini paylaşıyoruz. Özel tarifimizle hem böreğiniz çıtır çıtır olacak hemde mutlu pazar kahvaltılarınızın vaz geçilmez bir lezzeti olacaktır. Ayrıca tahmin ettiğiniz gibi yapımı zor bir börek olmayıp düşük bir bütçe ile ailenizin ve arkadaşlarınızın gözünün ve karnının doyabileceği bir pratik tarifine sahip olacaksınız.

Çıtır Börek Malzeme Listesi

  • 3 adet Yufka
  • 3/4 bardak (200 ml) ayçiçek yağı ve zeytinyağı karışımı
  • 1 yemek kaşığı sirke
  • 3 yemek kaşığı mısır unu
  • 1 kahve kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 yumurta sarısı

Çıtır Börek İç Malzemesi

  • 250 gr beyaz peynir
  • 1 demet maydanoz
[caption id="attachment_399" align="aligncenter" width="300"]Pratik Çıtır Börek Tarifi Malzemeler Pratik Çıtır Börek Tarifi Malzemeler[/caption]

Çıtır Börek Tarifi

İlk önce çıtır böreğimizin iç malzemesini hazırlıyoruz. Beyaz peyniri bir kap içine elimizle(eller temiz tabi) bölerek parçalıyoruz ve bir çatal yardımıyla iyice eziyoruz. Daha sonra maydanozlarımızın dallarını keserek ayırıyoruz yapraklarını ince ince kıyıyoruz. Hazırladığımız maydonozlarımızı, beyaz peynirimizin içine atarak iyice karıştırıyoruz. [caption id="attachment_397" align="aligncenter" width="300"]Pratik Çıtır Börek Tarifi İç Malzeme Pratik Çıtır Börek Tarifi İç Malzeme[/caption] İç malzememiz bir kenarda dururken bizde böreğimizin çıtır olmasını sağlayacak karışımımızı yapıyoruz. Yufkalara sürmek için yağı ve mısır ununu karıştıracağız fakat önce mısır ununu tuzla iyi karıştırarak harmanlayın ve sırasıyla yağ ve sirke ekleyerek karışımınızı tamamlayın.   Sıra geldi yufkalarımıza. Yufkaları birbirinden ayırarak açıyoruz ve hazırladığımız karışımı yufkanın içine sürerek yayıyoruz. Karışımı sürdüğümmüz yufkayı ortadan katlayıp ikiye bölüyoruz ve böldüğümüz parçaları bir kez daha ortadan ikiye bölüyoruz. Yani bir yufkayı 4 de bölmüş oluyoruz. Diğer yufkalar içinde aynı işlemi yapıyoruz böylece 3 adet yufkadan toplam 12 adet börek çıkarmış olduk. [caption id="attachment_396" align="aligncenter" width="300"]Pratik Çıtır Börek Tarifi Yufka Pratik Çıtır Börek Tarifi Yufka[/caption] Yufkalarımızı kestikten sonra bir parçayı yani üst üste yapışmış iki parça yufkayı alıyoruz ve karışımızı içine koyarak börek gibi sarıyoruz ve ucunuda su yardımıyla yapıştırıyoruz. Ek olarak eğer pastırma seviyorsanız böreğin içine pastırmada ekleyebilirsiniz. Ayrı bir lezzet katacaktır. [caption id="attachment_395" align="aligncenter" width="300"]Pratik Çıtır Börek Tarifi Pratik Çıtır Börek Tarifi[/caption] [caption id="attachment_394" align="aligncenter" width="300"]Pratik Çıtır Börek Tarifi Pratik Çıtır Börek Tarifi[/caption] Hazırladığımız börekleri yağlı kağıt yada yağlanmış tepsimize yerleştiriyoruz. Bu sırada yumurtanın sarısı ve yoğurdu karıştırarak böreklerin üzerine sürüyoruz. [caption id="attachment_393" align="aligncenter" width="300"]Pratik Çıtır Börek Tarifi Pratik Çıtır Börek Tarifi[/caption] 180 derece ısınmış fırınımıza böreklerimizi atıyoruz ve ortalama 20dk ve resimdeki gibi renk aldığında çıkartıyoruz. [caption id="attachment_400" align="aligncenter" width="300"]Pratik Çıtır Börek Tarifi Pratik Çıtır Börek Tarifi[/caption]   Gerçektende çok çıtır bir yapıya sahip olan böreğimizin püf noktası mısır unu ve sirke.
Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir