En Kolay Yemekler

Tahinli Katmer Tarifi

Tahinli Katmer Tarifi

Bugün biz size tahinli katmer tarifi verdik. Pekmez ile harika olur. Katmer anadolunun hemen her köşesinde farklı tarifler ile yapılan fırınlarda pişirilen bir hamur işidir. Hamur işi dediğimize bakmayın bereketli anadolunun buğdayının unu ile yapılmış bir çeşit ekmektir aslında. Katmeri ısıtıp üzerine tereyağı sürdünüz mü enfes olur.

Eğer hamurlarınız acil misafir için değilse rulo gül şeklini aldırdığınız hamurları buzdolabının alt kısmında tepsiye koyarak ve poşete geçirerek ertesi gün açıp da pişirebilirsiniz. Sıcak şekilde kahvaltılarınızda ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun.
Tahinli Katmer Tarifi'nin Malzemeleri

  • 5 su bardağı un
  • 2 su bardağı ılık su
  • Fındık büyüklüğünde yaş maya
  • 5 tatlı kaşığı tuz
  • Arası için:
  • 250 gram margarin
  • Yarım su bardağı tahin

Tahinli Katmer Tarifi'nin Yapılışı 2 su bardağı ılık suyun içine fındık büyüklüğünde yaş mayayı koyarak eritin ve sonra üstüne 5 su bardağı un ve 1.5 tatlı kaşığı tuzu ekleyin. Yumuşak olacak derecede bir hamur elde edin. Daha sonra hamurdan portakal büyüklüğünde sekiz tane beze yapın. Bu sırada 250 gram margarin, erin ve yarım su bardağı tahin ile karıştırın. İlk bezeyi ince bir şekilde yufka gibi için ve yağlı tahin harcından 2-3 kaşık dökün ve güzelce hamurun her yerine sürün ve sonra da rulo şeklinde sararak, gül şeklinde sarın. Her yaptığınız hamuru, tepsiye koyarak, buzdolabına koyun. Diğer hamurlara da aynı işlemi yaparak, dolaba koyun. İlk koyduğunuz hamurdan başlayın ve hamuru tabak büyüklüğünde açarak, teflon tavada kısık ateşte pişirin. Diğer hamurlara da aynı işlemi yapın ve tamamlayın.

tahinli katmer

Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir