En Kolay Yemekler

Sade Makarna Tarifi

Sade Makarna Tarifi

Öğrenci ve bekar evlerinin, çalışanların, en pratik ve kolay yemeğidir makarna, üstelik  herkes sever. Bugün size sade makarna tarifini vereceğim, İtalyanlar makarnaya "pasta" derler, spagetti ise "pasta"nın ince uzun çubuk şeklinde olan türüdür. Makarna pişirirken çeşit olarak ; spagetti makarna, burgu makarna, fiyonk makarna gibi makarna çeşitlerinden dilediğinizi kullanabilirsiniz. Makarna yapılışı çok kolaydır, en kolay yapılan yemeklerden biridir ve hem lezzetli hem de doyurucudur. Aşağıda sade makarna nasıl yapılır detaylı olarak anlatmaya çalıştım, gelen yorumlardan da birçok kişinin makarna tarifini rahatlıkla uyguladığını ve kolayca pişirdiklerini, lezzetli sonuçlar aldığını görüyorum, hepinize şimdiden kolay gelsin ve afiyet olsun :)

Çok kısa makarna neyden yapılır makarna nedir bundan da bahsetmek isterim ; 

Ayrıca aşağıdaki bağlantılardan diğer makarna tariflerimizede ulaşabilirsiniz.

Pratik Peynirli Makarna Tarifi

Diyet Makarna Tarifi

Spagetti Bolonez Tarifi

Pesto Soslu Makarna Nasıl Yapılır?

Salçalı Makarna Tarifi Videosu


Malzemeler:

 • 8 su bardağı su
 • 1 silme yemek kaşığı tuz 
 • 250 gr. makarna(250gr.lık paket veya 500gr.lık paketlerde yarım paket)
 • Yarım fincandan biraz fazla sıvı yağ (En sağlıklısı zeytinyağıdır ama bazıları makarnada kokusunu sevmez,  tadını sevdiğiniz başka bir sıvı yağ da kullanabilirsiniz.) 
 • Makarna Süzgeci

Sade Makarnanın Yapılışı:

Orta boy bir tencereye 8 bardak soğuk su dökülür ve üzerine 1 silme yemek kaşığı tuz eklenip, tencerenin kapağı kapatılır ve açık ateşte makarna suyu kaynayana kadar bırakılır. Su kaynadıktan sonra, 250gr. makarna kaynamakta olan suyun üzerine dökülür ve pişmeye başlar, ama bu kez tencerenin kapağı kapatılmaz. Makarnayı tencereye koyduktan sonra, ilk birkaç dakika 3-5 sefer karıştırırsanız, makarnanın birbirine yapışmasını da önlersiniz, çubuk makarna yapıyorsanız 7-8 defa karıştırmanız daha uygun olur, böylece çubuklar pişerken birbirine dolanıp yapışmaz. Tencerenizin yapısına ve makarnanın türüne göre pişme süresi 10-15 dakikadır. Makarnanın pişip pişmediğini anlamak için, tencereden bir iki tanesini alıp süzgece bırakın ve soğuyunca tadına bakıp kontrol edebilirsiniz. Makarnayı kimi çok pişmiş sever kimi ise az pişmiş diri halde sever, tadını kontrol ederken kendi pişrme ölçünüzü de bulmuş olursunuz. Makarna piştikten sonra, makarna süzgecine koyup suyu süzülür. Eğer makarna yemeğini diri halde seviyorsanız, piştiğinde üzerine su gezdirmenize gerek yoktur, ama çok pişmiş seviyorsanız, süzerken üzerine soğuk su gezdirmenizde fayda vardır, böylece tencereye aktardığınızda makarnalar birbirine yapışmaz. Yarım fincandan biraz fazla sıvı yağ, suyu dökülmüş ve ocakta ısıtılıp kurumuş tencereye konur, biraz ısınması beklenir. Daha  sonra ocağın altı kısılıp, tencereye  pişirilip süzülmüş makarnalar konur ve biraz karıştırılıp, ocak kapatılır, tencerenin kapağı da kapatıldıktan sonra 2-3 dakika demlenmeye bırakılır. Makarnanızı tabağa alabilirsiniz, artık yenmeye hazırdır. Dilerseniz üzerine ketçap, yoğurt veya çeşitli makarna sosları ekleyip servis yapabilirsiniz. Makarna soslarının tariflerini başka bir zamanda yazıp, bu tarif sayfasına da ekleyeceğim.

Sade Makarna Tarifi Videosu

Makarna İçin Püf Noktalar

Makarna yapılırken oranlar 10 ve katları şeklinde olabilir , yani 1 lt. suya , 100 gr makarna ve 10 gr tuz şeklinde düşünebilirsiniz.

Su kaynadıktan sonra önce tuz atılmalıdır tencereye sonra makarna ilave edilmelidir.

Makarnanın içinde pişeceği tencere büyük olmalıdır, makarnalar pişerken hacim olarak yaklaşık 2.5 katına çıkar yeterli yer olmazsa tencerede makarnalar birbirine yapışır.

Al Dante ne demektir ?

 Al dante Türkçe'de tam karşılığı olmayan bir kelimedir , makarnanın biraz dişe dokunur , diri kalacak şekilde pişirilmesine denir , bütün dünya dillerinde bu şekilde kullanılır.

Makarna Şişmanlatır mı ?

Makarna tek başına ana öğün de olabilir ama genelde ülkemiz de yardımcı yemek olarak tüketilir , zengin karbonhidrat içeriğidir. Karbonhidrat günlük olarak tüketmemiz gereken bir besindir. Akdeniz diyeti incelendiğinde hergün bir miktar makarna yenmesi tavsiye edilmektedir. Makarna tek başına şişmanlatamaz ama yine de akşam sekizden sonra yenilebilecek bir besin değildir.

Makarna Kaç Kaloridir

1 porsiyon makarna yetişkinler için 80-100 gr dır. Çocuklar için 50-60gr dır.  100 gr sade pişmiş makarna 180 kaloridir. 1 paket yani yarım kg lık bir makarna paketinden ana yemek olarak 5 porsiyon makarna çıkar , başka bir yemeğin yanında yardımcı yemek olarak kullanacaksanız 9 porsiyon makarna çıkarabilirsiniz. Makarna yaparken ölçmek için tartılması yada göz kararı iyi bölünmesi gerekmektedir. Her makarna çeşidinin hacmi farklıdır bu sebeple 1 su bardağı gibi geleneksel ölçüler kesinlikle yanıltıcı olacaktır.

sade makarna tarifi

Benzer Tarifler

Yorumlar

 • Damla
 • Damla
 • 2 yıl önce
 • salçalı makarna ve sade makarna tarifi aynı sayfada olması gerçekten sevindirici iki video yuda izleyip karar verdim.

 • makarakukaracı
 • makarakukaracı
 • 2 yıl önce
 • sade makarna tarifiniz sayesinde tam kıvamında lezzetli makarna yapmayı başardım sonunda elinize sağlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir