En Kolay Yemekler

Ağızda Dağılan Kurabiye

kurabiye

Pastanelerde yediğiniz, deyim yerindeyse "kıyır kıyır" , tuzlu, mahlepli, ağızda dağılan kurabiye tarifi 'ni evinizde de yapabileceksiniz desek? Evet yanlış okumadınız, bu tarifimiz sayesinde artık canınız pastaneden kurabiye almak istemeyecek çünkü siz daha güzelini evde yapacaksınız :) .

Ayrıca bu enfes kurabiyeyi eviniz de yapmanızın size süper avantajları da olacak. Maalesef ülkemiz de pastaneler yeterince denetlenmiyor ve hijnen açısından mutfak kısımlarının çok temiz olduğu söylenemez.Kullandıkları malzemelerin kalitesi genelde maliyet odaklı olduklarından bilinmiyor. Sevdiğiniz kurabiyeleri evinizde yaparak hem kendinize hem de sevdiklerinize daha sağlıklı yiyecekler sunmanız mümkün.Tabi bir de bu işin maliyet kısmı var. Pastaneden her zaman daha ucuza mal olacak size. Gördüğünüz gibi evde yapmak her zaman avantajlı. Ağızda Dağılan Kurabiye tarifine misafirleriniz de bayılacak bizden söylemesi... Artık gün sofralarınızda bol bol bu tarifi paylaşırsınız hanımlar:) Ama en kolay yemekler sayfasından aldığınızı söylemeyi unutmayın lütfen ;)

Ağızda Dağılan Kurabiye Malzemeleri

  • 125 gr Süt
  • 125 gr Margarin
  • 125 gr sıvı yağ
  • 1 Silme Tatlı Kaşığı Mahlep
  • 1 Yemek Kaşığı Toz Şeker
  • 1 Çay Kaşığı Tuz
  • 2 Adet Yumurta Sarısı
  • Aldığı Kadar Un

Ağızda Dağılan Kurabiye Tarifi

Ağızda Dağılan Kurabiye 'nin en önemli püf noktaları, unu eleyip kullanmak ve margarinin oda sıcaklığında olması. Bu püf noktalarına dikkat edersiniz, harika bir kurabiye yapmak için hiç bir engeliniz kalmaz... Evet püf noktalarımızı da paylaştığımıza göre asıl tarife başlıyoruz; Öncelikle 3 su bardağı kadar unu eleyin, 1 su bardağı kadarını da kenara ayırın. Kalan unu derin bir kaba alarak, ortasına bir havuz açın ve malzeme listesinde yer alan diğer tüm malzemeleri bu havuzun ortasına boşaltın. Malzemeler birbiri ile bütünleşene kadar yoğurun. Unları iyice kenarlarından ortalara toplayarak yoğurmaya özen gösterin. Yoğurma işlemi tamamlandığında eğer hamurunuz cıvık bir kıvamda kaldıysa kenarda bekleyen bir su bardağı unu yavaş yavaş ekleyerek toparlanmasını sağlayın. Çok katı olmayacak, nemli yumuşak fakat elinize yapışmayan bir hamur elde etmeniz gerekiyor. Sonrasında kurabiye hamuruna ister elinizle isterseniz de kalıp yardımı ile şekil verip üzerine susam ya da çörek otu dökerek, önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişirin.

ağızda dağılan kurabiye

Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir