En Kolay Yemekler

Domates Reçeli Nasıl Yapılır?

Domates Reçeli Nasıl Yapılır?
domates receli

Domates Reçeli Nasıl Yapılır?

Yazın sofraların vazgeçilmezi olan domatesi kışın istediğimiz tatta bulamıyoruz. Daha sağlıklı bir şekilde yaz domatesini kahvaltılara taşıyabilmek bu tarifle çok kolay. Tadı da oldukça lezzetli olan domates reçelini yaz aylarında taze domateslerden seçerseniz oldukça başarılı bir sonuç elde edersiniz. Tarif için ben çeri domatesi kullanacağım fakat siz dilerseniz büyük boy domateslerle de bu tarifi yapabilirsiniz.

Öneri: Domatesleri seçerken pişirme işleminde dağılma olmaması için sert olmasına özen gösterin. Dilerseniz olmamış yeşil domatesleri ya da yeni kızarmaya başlamış olanları da kullanabilirsiniz.

Malzemeler:
 • 1 ¾ bardak su
 • 1 kilo toz şeker
 • 1 kilo domates
Kireç suyu hazırlanışı:
 • 2 litre su
 • 1 yemek kaşığı sönmemiş kireç

domates receli

Yapılışı:
 1. Domatesleri iyice yıkamayı unutmayın.
 2. İşlemi bitirdikten domatesleri içine atmaya yetecek kadar su ısıtın. Kaynar suyun içerisine domatesleri atın ve 3 dakika kadar bekleyin. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra soyma işleminiz daha hızlı gerçekleşecek kabuklar kendiliğinden kalkacaktır.
 3. Domatesleri soyma işlemini gerçekleştirdikten sonra hepsini bir kaba alın ve kireç suyunu hazırlamaya başlayın.
 4. Kireç suyunu hazırlamak için bir kaseye 2 litre suyu boşaltın ve üzerine 1 yemek kaşığı kireci dökün. İyice karışana kadar karıştırmaya devam edin.
 5. Kirecin dibe çökme işlemi yaklaşık 2 saat sürer. 2 saat beklettikten sonra kireç suyunu dikkatlice süzün.
 6. Soyup kaba koyduğumuz domateslerimizi de kireç suyuna ekleyin. Daha sonra işlem yapmadan önce domateslerimiz birkaç saat kadar kireç suyunda beklemeye devam etsin.
 7. Domatesler suda bekleme işlemini tamamladıktan sonra domateslerimizi sudan alın ve bol suda iyice yıkayın. Reçel tenceresi içerisine 1 ¾ bardak su ekleyin ve üzerine toz şekeri ilave edin. Şerbetinizi biraz karıştırdıktan sonra kaynamaya bırakın.
 8. domates receli
 9. Şerbet hazır olduktan sonra iyice yıkadığınız domateslerinizi içine ekleyin ve kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Reçelin yanmasını önlemek adına kaynama esnasında sık sık karıştırmayı ihmal etmeyin.
  Öneri: Reçel kaynarken üzerinde köpükler oluşacaktır. Köpükleri ara ara üzerinden almazsak reçel piştikten sonra berrak olmayacaktır.
 10. Reçeli ortalama 1 saat kaynattıktan sonra kıvamını almış olacaktır. Fakat emin olmak istiyorsanız uzun bir süre buzlukta beklettiğiniz bir tabağın üzerine 1 tatlı kaşığı kadar reçel koyun. Kıvamı su gibi olursa reçeliniz henüz olmamıştır. Kaşıkla dokunduğunuzda kıvamı bal gibiyse reçeli ocaktan alabilirsiniz.
 11. Reçel olduktan sonra bir süre dinlenmeye bırakıp soğumasını bekleyin. Daha sonra kavanozun içerisine kepçeyle reçelinizi doldurarak saklayabilirsiniz.
 12. İşlemi tamamladıktan sonra kavanozun kapağını iyice kapatıp ters çevirin.
 13. Domates reçelimizi soğuduktan sonra serin kuru karanlık ortamda muhafaza edebilirsiniz.
Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir