En Kolay Yemekler

Salçalı Bulgur Pilavı Tarifi

salçalı bulgur pilavı

Merhaba hanımlar ve beyler, salçalı bulgur pilavı aslında pilavlar arasında en kolayıdır. Tek sorun bulgur ile pirinç farklı oranlarda su alırlar ve bulgur çok daha fazla su ister, ama sizler ölçülere uyarsanız bu sorun da ortadan kalkacaktır. Bazen su yetersiz olabiliyor pişerken, dirilikten anlarsınız zaten. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa diye yanınızda sıcak su bulundurun. Diğer her yönü ile kolay bir pilavdır, salçalı bulgur pilavı.

Ayrıca bulgur ile pirinci kıyasladığınız da bulgur çok daha faydalı bir yiyecektir. Bulgurun ana maddesi buğdaydır. Bulgur bu yönü ile tam tahıllıdır. Buğdaylar büyük kazanlarda buğdayın iki katı ölçü ile pişirilir. Buğday suyu emince temiz bir zemine yatırılır ve kurutulur. Taş değirmenler de ezilerek, köftelik, pilavlık, ince bulgur , bulgur unu gibi çeşitlere ayrılır. 100 gr bulgurda (yarım su bardağı) , 9 gr. protein ,10 gr lif içerir.  Bulgur diyet yapanlar için önemli bir yiyecek olacaktır. Lifli olmasından dolayı uzun süre tok tutar , protein açısından zengindir. Ciddi oran da B vitamini barındırır, sodyum, potasyum, demir ve kalsiyum bulundurur. İltihapları iyileştirici etkisi vardır. Sindirim sistemini düzenler , kan şekerini dengeler , kas yapısını ve bağışıklığı güçlendirir.

Bulgur yüksek oranda gluten içerir , eğer bulgur yedikten sonra kusma, baş dönmesi, aşırı şişkinlik gibi problemle yaşıyorsanız doktorunuza başvurun. Aşağıda salçalı bulgur pilavı tarifini sizlerle paylaşacağız ,eğer ölçülere uyarsanız enfes bir bulgur pilavı yapmış olacaksınız.

Salçalı Bulgur Pilavı Tarifi'nin Malzemeleri

  • 1 kâse bulgur
  • 2 kâse sıcak su
  • Yağ
  • Salça
  • Soğan, Yeşilbiber, Kuru nane (İsteğe bağlı)
  • Karabiber

Salçalı Bulgur Pilavı Tarifi'nin Yapılışı

Öncelikle, yağımız kızdırılır ve isteğe bağlı dediğim kuru soğan eklenir ve kavrulunca da biber eklenir.Açıkçası ben soğanı bulgur pilavının içinde belirgin olacak şekilde sevmiyorum bu sebeple rendelemeyi tercih ediyorum. Dediğim gibi isterseniz eklemeye de bilirsiniz ama ben salcali bulgur pilavı çok seviyorum. Bu sebeple sizlere de tavsiye edeyim dedim. Daha sonra da ılık su ile açılan salça eklenir, salça çiğ kokusu gidecek kadar kavrulunca bulgur eklenir. Bulgur kavrulunca tuz ve baharatlar eklenir ve bu aşamada benim yine çok sevdiğim, isteğe bağlı kuru nane de eklenir. Ben bolca ekliyorum, deneyin severseniz artık siz de uygularsınız. İlk seferde az kullanın elbette. Salçalı bulgur pilavımız kısık ateşte, aralıklarla karıştırılarak pişirilir ve tüm suyu çektiğinde dinlenmeye bırakılır, ocağın altı kapatılır. Böylece salçalı bulgur pilavı tarifi bitmiş oldu , yanından ev yapımı yoğurt ile harika olur. Afiyet olsun…

Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir