Balık Çocuklara Nasıl Sevdirilebilir

Balık Çocuklara Nasıl Sevdirilebilir
16 Temmuz 2016
987 views

Omega 3 yağ asidi açısından zengin olan balık, sofralardan asla eksik edilmemesi gereken bir besindir. Kimi bebekler balığı zevkle yerken kimileri ilk denediklerinde sevmeyebilir. Fakat beyin gelişimi açısından çok önemli olan balığın mutlaka tüketilmesi de şarttır.

Balık yeme saatini hem ebeveyn hem de bebek için bir eziyete dönüştürmemek adına bebeğin balığı severek yemesi sağlanmalıdır. Balığı gördüğünde hemen burun kıvırmamalı, balığı yemeğe hevesli olmalıdır. Bu da akla balık nasıl sevdirilir sorusunu getirmektedir.

Bu soruya verilebilecek birkaç cevap bulunmaktadır. Öncelikle bir defa balığı yediyse ve sevmediyse hiç sevmeyeceği anlamına gelmediğini akılda tutmak gereklidir.

Sonuçta balık çok çeşitlidir ve hepsinin tadı da birbirinden farklıdır. Burada bebeğin de damak konusunda tercihleri olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Ya da balığı değil de pişirme yöntemini sevmemiş olabilir. Buğulama ya da suda haşlama gibi balığın vitaminini kaybetmeden pişmesini sağlayacak çok çeşitli yöntemler mevcuttur ve bu yöntemler denenebilir.

Önemli olan yağda kızartılmamasıdır; çünkü balık bu şekilde hem daha yağlı olur hem de besin değerini kaybeder.

 

Balık Omega Kaynağı Bir Besindir

 

İlk olarak tadı daha hafif olan balıklarla başlamak daha doğrudur. Bebek alıştıktan sonra daha yağlı balıklara geçiş yapılabilir. Balık yemesi için bebek zorlanmamalıdır. İleride de balığı kendi yemesi ve istemesi için onu sevmesi önemlidir. Damak tadı bebeklik döneminde şekillenmeye başladığından balığa ne kadar erken başlanırsa alışması da o kadar kolay olur. Bebek 1 yaşına geldiğinde artık damak tadı yavaş yavaş oluşmuş ve balığı reddetme olasılığı da daha fazla olacaktır.

Eğer bebek 1 yaşına geldiyse ve balık yemiyorsa balığı onun sevdiği yiyeceklerle beraber sunmak da yemesi için başka bir çözüm olabilmektedir. Burada balığı ne şekilde sunacağı annenin bebeğini tanımasına ve aynı zamanda yaratıcılığına bağlıdır.

Dip sos kullanarak da balığa farklı bir tat verebilir ve bebeğin balığı sevmesi sağlanabilir. Ne şekilde olursa olsun balık mutlaka yenmelidir.

balik yemegi

Haftada en az 1 öğün balık yenmelidir.

Eğer hiç yenilmiyorsa balık yağı da kullanılabilir; fakat bebeğin ne zaman balık yağı kullanabileceğine yalnızca doktor karar verir. Bu nedenle doktora danışmadan herhangi bir şey yapmamak en doğrusudur.

 

2 yorum yapılmış. Bir yorumda sen yap!
  • benim oğlan hic yemiyordu balık , oğlum cok faydalı diyorum boyun kısa kalır diyorum yine yemiyor , türlü türlü balık denedik olmadı sonunda kalkan balığını cok sevdi o da cok pahalı her zaman olmuyor , biz hamsi yiyoruz kerata kalkan yiyor babasının zoruna gidiyor ama evlattır ya sabır deyip iki hamsi daha atıyor agzına , arada bimden uskumru alıyoruz malum mevsimi bitti oğlana da o günlerde somon alıyoruz onuda sevdi biraz biraz yiyor ama somonda yaz günü 55 Tl kilosu ne yapacaz ne edecez bilemiyoruz.

    • Neriman hanım , sitemizde farklı balık tarifleri var bence hepsini deneyin hepsi çok lezzetli , çoçuğunuzun favori balık lezzetini bulacağına eminim.