En Kolay Yemekler

Besin Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır

Besin Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır

Besin Zehirlenmesi

Günlük hayatta her zaman karşılaşılabilecek bir durum olan besin zehirlenmesi özellikle sıcak havalarda yiyeceklerin daha çabuk bozulması durumundan kaynaklı olarak insan sağlığını tehdit etmektedir. Sıcaklar besin zehirlenmelerinin başında gelen faktörlerdir; çünkü sıcak havalarda yiyecekler çok fazla dayanamaz ve çabuk bozulur. Bozuk yiyecek yenildiğinde de zaten vücut tepki verir ve besin zehirlenmesi yaşanır. Bununla birlikte sadece sıcaklar değil tarihi geçmiş yiyecekleri tüketmek ya da durdukça aşırı bakteri üreten yiyecekleri tüketmek de zehirlenmelere yol açar.

Besin zehirlenmesi vücudun anında reaksiyon gösterdiği ve hemen doktor mühalalesi gerektiren bir rahatsızlıktır. Zehirlenme hemen kendini belli eder; çünkü hemen mide bulantısı, kusma baş gösterir ve bunları takiben ishal ya da karın ağrısı görülebilir. Aslında kusma, zehirleyen besini dışarı atmak için vücudun kendini savunduğu bir mekanizmadır ve kusmak midenin de rahatlaması için iyidir. Tüm bu belirtilerin eş zamanlı olarak yaşanması söz konusu olmayabilir; kişiden kişiye değişkenlik de gösterebilir. Kiminde sadece kusma görülürken kiminde yalnızca karın ağrısı görülebilir.

Özellikle yemekhanelerin olduğu okul, iş yeri ya da yurt gibi yerlerde yiyeceklerin saklanma koşullarına çok dikkat etmek gereklidir; çünkü herhangi bir yiyecek bozuk olduğunda bundan sadece birkaç kişi değil 10’larca hatta 100’lerce kişi etkilenebilir. Bunun önüne geçmek şarttır. Onun haricinde evde, dışarıda uzun süre bırakılmış ya da tarihi geçmiş bir yiyecek yendiğinde aile fertlerinden bir ya da birkaç kişi bundan etkilenerek besin zehirlenmesi yaşayabilir. İshal ve kusmadan dolayı aşırı sıvı kaybedilmesi ve kişiye halsizlik ve yorgunluk yaratması dışında çok ağır geçirilen bir hastalık değildir. Besin zehirlenmesinden ölenlerin oranı oldukça düşüktür. Bu durumdan ölümcül olarak etkilenen kişiler de acil müdahalede bulunulamayan ve bünyesi besin zehirlenmesine aşırı tepki veren kişilerdir. Ayrıca zehirlenen şahıs yaşlı ya da çocuk ise rahatsızlık daha ciddi olmaktadır; çünkü hem çocuk hem de yaşlıların vücudunda normal insana oranla  daha az sıvı bulunmaktadır.

Böyle durumlarda da ölümcül sonuçlarla karşılaşılabilinmektedir. Daha sağlıklı beslenmek açısından yiyeceklerin pirişilirken ısısının çok yüksekte tutulması ve özellikle düdüklü tencere ve mikrodalga kullanılması önerilmektedir. Besinlerin saklanması konusunda da en sağlıklı yer buzdolabıdır. Fakat her buzdolabında saklanan besin istenildiği zaman tüketilecek diye bir durum söz konusu değildir. Buzdolabında dursa bile mutlaka son kullanma tarihlerine dikkat edilmeli ve eğer tarih geçmediyse tüketilmelidir.

Et, süt ve süt ürünleri meyve ya da sebze gibi diğer yiyeceklere göre daha çabuk bozulduğundan yapıldığı an tüketilmesi ya da en fazla 1 gün buzdolabında bekletilmesi sağlık açısından uygundur. Ya da yeni pişen bir yemek ertesi gün yeniden yenecekse mutlaka o gece buzdolabına koyulmalıdır. Tüketilen gıdanın taze olması da önemlidir. Bazen zehirlenmeler hafif atlatılabiliyorken bazen ishal ve kusma 2 günden fazla sürebilir. Bu durumda hiç beklemeden doktora gitmek gerekmektedir.

Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir