En Kolay Yemekler

Besin Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır

Besin Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır

Besin Zehirlenmesi

Günlük hayatta her zaman karşılaşılabilecek bir durum olan besin zehirlenmesi özellikle sıcak havalarda yiyeceklerin daha çabuk bozulması durumundan kaynaklı olarak insan sağlığını tehdit etmektedir. Sıcaklar besin zehirlenmelerinin başında gelen faktörlerdir; çünkü sıcak havalarda yiyecekler çok fazla dayanamaz ve çabuk bozulur. Bozuk yiyecek yenildiğinde de zaten vücut tepki verir ve besin zehirlenmesi yaşanır. Bununla birlikte sadece sıcaklar değil tarihi geçmiş yiyecekleri tüketmek ya da durdukça aşırı bakteri üreten yiyecekleri tüketmek de zehirlenmelere yol açar.

Besin zehirlenmesi vücudun anında reaksiyon gösterdiği ve hemen doktor mühalalesi gerektiren bir rahatsızlıktır. Zehirlenme hemen kendini belli eder; çünkü hemen mide bulantısı, kusma baş gösterir ve bunları takiben ishal ya da karın ağrısı görülebilir. Aslında kusma, zehirleyen besini dışarı atmak için vücudun kendini savunduğu bir mekanizmadır ve kusmak midenin de rahatlaması için iyidir. Tüm bu belirtilerin eş zamanlı olarak yaşanması söz konusu olmayabilir; kişiden kişiye değişkenlik de gösterebilir. Kiminde sadece kusma görülürken kiminde yalnızca karın ağrısı görülebilir.

Özellikle yemekhanelerin olduğu okul, iş yeri ya da yurt gibi yerlerde yiyeceklerin saklanma koşullarına çok dikkat etmek gereklidir; çünkü herhangi bir yiyecek bozuk olduğunda bundan sadece birkaç kişi değil 10’larca hatta 100’lerce kişi etkilenebilir. Bunun önüne geçmek şarttır. Onun haricinde evde, dışarıda uzun süre bırakılmış ya da tarihi geçmiş bir yiyecek yendiğinde aile fertlerinden bir ya da birkaç kişi bundan etkilenerek besin zehirlenmesi yaşayabilir. İshal ve kusmadan dolayı aşırı sıvı kaybedilmesi ve kişiye halsizlik ve yorgunluk yaratması dışında çok ağır geçirilen bir hastalık değildir. Besin zehirlenmesinden ölenlerin oranı oldukça düşüktür. Bu durumdan ölümcül olarak etkilenen kişiler de acil müdahalede bulunulamayan ve bünyesi besin zehirlenmesine aşırı tepki veren kişilerdir. Ayrıca zehirlenen şahıs yaşlı ya da çocuk ise rahatsızlık daha ciddi olmaktadır; çünkü hem çocuk hem de yaşlıların vücudunda normal insana oranla  daha az sıvı bulunmaktadır.

Böyle durumlarda da ölümcül sonuçlarla karşılaşılabilinmektedir. Daha sağlıklı beslenmek açısından yiyeceklerin pirişilirken ısısının çok yüksekte tutulması ve özellikle düdüklü tencere ve mikrodalga kullanılması önerilmektedir. Besinlerin saklanması konusunda da en sağlıklı yer buzdolabıdır. Fakat her buzdolabında saklanan besin istenildiği zaman tüketilecek diye bir durum söz konusu değildir. Buzdolabında dursa bile mutlaka son kullanma tarihlerine dikkat edilmeli ve eğer tarih geçmediyse tüketilmelidir.

Et, süt ve süt ürünleri meyve ya da sebze gibi diğer yiyeceklere göre daha çabuk bozulduğundan yapıldığı an tüketilmesi ya da en fazla 1 gün buzdolabında bekletilmesi sağlık açısından uygundur. Ya da yeni pişen bir yemek ertesi gün yeniden yenecekse mutlaka o gece buzdolabına koyulmalıdır. Tüketilen gıdanın taze olması da önemlidir. Bazen zehirlenmeler hafif atlatılabiliyorken bazen ishal ve kusma 2 günden fazla sürebilir. Bu durumda hiç beklemeden doktora gitmek gerekmektedir.

Tudo o que um sonho precisa para ser realizado é alguém que acredite que ele possa ser realizado. - Roberto Shinyashiki

#love #TFLers #tweegram #photooftheday #20likes #amazing #smile #follow4follow #like4like #look #instalike #igers #picoftheday #food #instadaily #instafollow #followme #girl #iphoneonly #instagood #bestoftheday #instacool #instago #all_shots #follow #webstagram #colorful #style #swag STILETTOS 👠 & MARTINI 🍸 
SUNDAYS!!!! @rocsjazzbar 
Hosted by @chirlgirl 
#livejazz #livemusic #clt #nc
#charlottenc #food #drinks [...you can’t see Him, but Jesus is right there beside me. #Godfidence ☺️🍃] Hi..guys❤
My Sunday dinner..home made delicious yummy mouth watering dish《Mutton rogan josh》which is one of the famous recipes of kashmiri cuisin.
*
* #food#foodies#homecookedfood#frommykitchen#homemade#nonveg#meatlover#mutton#indiancuisin#indianfood#indianfoodblogger#kashmiricuisin#kolkatafoodie#kolkatafoodlovers#foodlover#soulfood#foodporn#homechef#gharkakhana#foodpic#foodstagram#fff#lfl💛#ffl Have you ever made Hi-Hat Cupcakes? #bakinggoals Regram @emcdowell 🍰🍰🍰
------------------------------
Follow 👉 @momlovesbaking
Follow👉 #momlovesbaking ------------------------------
🍰 Like 10 posts & subscribe to my blog for awesome recipes (Link in Bio)
🎂 Tag 3 friends that would love this
🍪 Turn on post notifications to see new content ASAP
------------------------------
📷 All rights & credits reserved to the respective owner(s)
-—
#chocolate #hihatcupcakes #cake #cupcakes #holidayfood  #cupcakes #food #baking #huffposttaste #buzzfeedfood #feedfeed #thecupcakeproject #cakesbae #makingofcakes #doublechocolate #dessertbae  #mycupcakeaddiction #instafood #instacupcakes #holidayfood #hihat #cakesofinstagram #delish #happy #bakery #somuchchocolate #tasty #love #followback #instagramers #envywear #tweegram #photooftheday #20likes #amazing #smile #follow4follow #like4like #look #instalike #igers #picoftheday #food #instadaily #instafollow #followme #girl #instagood #bestoftheday #instacool #envywearco #follow #colorful #style #swag 이 맛에 알바한다. 🤭🤩😻
-
#이베리코#하몽#베요타#피자#루꼴라
#맛스타그램#먹부림
역시나 🙌 #인증샷#먼저 🙆🏻‍♀️😁
-
#주말#끝
#발바닥아프다
-
#존맛#혼자다먹을수있는피자
-
#iberico#jamon#bellota#thebestever#pizza#food#foodpic#loveit#withmylovers#wine#weekend#sunday Для кого этот курс:
⠀
🥗 Для тех, кто давно интересуетсяправильным питанием, но не знает с чего начать.
🥗 Для тех, кто ничего не знает о правильном питании, но хочет улучшить свое здоровье и готов работать.
🥗 Для тех, кто опытен в вопросах правильного питания, но большое количество противоречивой информации в интернете мешает делать правильные выводы.
🥗 Для тех, кто хочет похудеть без диет. Навсегда.
🥗 Для тех, кто хочет научится составлять сбалансированный рацион для всей семьи.
🥗 Для тех, кто хочет научится правильно кормить своих детей.
🥗 Для тех, кто хочет вылечить какие-то заболевания (консультация доктора желательна).
🥗 Для тех, кто хочет избавится от проблем с кожей.
🥗 Для тех, кто устал от фастфудов, мертвой еды и проблем с ЖКТ.
🥗 Для тех, кто хочет не просто получить рацион, а и научится его сотавлять.
⠀ 
Кому этот курс не подойдёт:
🍟Заядлым любителям фастфуда и считающим его здоровым.
🍟 Ленивым, которые не хотят самосовершенствоваться.
🍟 Тем, кто настроен негативно и хочет выплеснуть агрессию.
🍟 Тем, кто не готов включать мозг и работать осознано.
Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir