En Kolay Yemekler

Doğru ve Dengeli Beslenmek Önemlidir

Doğru ve Dengeli Beslenmek Önemlidir

Doğru yeterli ve dengeli beslenmek sağlıklı bir yaşam  için ilk adımları atmak demektir. Yanlış bildiğimiz alışkanlıklar hayat kalitemizi ve sağlığımızı yerle bir edebilir. Sağlıklı beslenmek ve bunu hayatımızda uygulamak için birkaç önerimiz olacaktır.

Öncelikle güne kahvaltı yapmadan başlamayın. 

Kahvaltı yapmazsak eğer metabolizmamızın hızını düşürür ve kilo alırız ama düzenli kahvaltı metabolizmanızı hızlandırır ve dengeli bir kilo ile yaşarız. Kahvaltı öncesinde içilen bir bardak su sindirim sisteminizi düzenler. Protein ihtiyacının en çok karşılandığı öğün sabah kahvaltısıdır. Sağlam bir sabah kahvaltısı sizi bütün gününüzü tok geçirmenize ve zayıflamak için çok fazla çaba sarf etmenize gerek kalmayacaktır. Kahvaltıda yiyebilecek en güzel şeylerden birisi tosttur. Hem yapımı kolay hem damak tadımıza uygun bir yiyecektir. Tahıllı ekmek arasında sebze ve peynir size hem kolaylıktır hem de alıp yanınıza çıkıp dışarıda yiyebileceğiniz alternatiflerdir.

Formunuza dikkat etmek istiyorsanız şeker içermeyen ve kahvaltıda olmazsa olmaz diyebileceğimiz peynir, yumurta, süt gibi protein yönünden zengin şeyler tercih etmeliyiz.

En kıymetli varlıklarımızın çocuklarımız olduğunu biliyoruz. Çocukların yapmış olduğu güzel bir kahvaltı gün içerisindeki okuldaki başarısını yükseltir ve hastalıklara karşı direncini yüksek tutar,yorgunluk ve bitkinliğini alır daha zinde bir gün geçirir. Çocuğunuzun kan şekerinin belli bir düzeye getirir. Bu erişkinler içinde geçerlidir. Süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi yararlıdır. Kahvaltıda sadece ekmek tüketmek yanlıştır. Ekmek kan şekerini birden yükseltir ve birden düşürür.

Mevsim sebzeleri kahvaltılık için yararlı bir alternatiftir. Domates, salatalık, biber gibi yiyecekler kahvaltıda çiğ olarak tüketilebilir. Geleneksel kahvaltı alışkanlıkları içinde meyve veya meyve suyu kendine yer bulamamaktadır. Halbuki taze meyve suyu yeterli miktarda alınması durumunda,  sağlıklı beslenme için ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin önemli bir kısmını tek başına sağlayabildiği bilinmektedir.

Her şey sağlıklı bir yaşam için unutmayın. Siz her şeyden kıymetlisiniz.

Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir