En Kolay Yemekler

Et Nasıl Mühürlenir

Et Nasıl Mühürlenir

Et pişirmek, gerçekten bir sanat türü. Yediğimiz etlerden, onların nasıl pişirildiği konusunda hemen bir fikir edinebiliriz. Bir mekana gittiğimizde, etin lezzetini hemen ölçer, o mekana sunduğu hizmet ve lezzetler için puan veririz.

Peki, etteki bu lezzet farkının sebebi ne? Bizce, en büyük etken, etin doğru pişirilmesi. Bugün, Nusr-et, tek kişilik bir et menüsüne 999 TL alıyorsa, eti pişirmeyi bildiği içindir.

Bu konuda daha önce değindiğimiz yazılarımız:

Lokum Kıvamında Et Nasıl Pişirilir?

Etin Yumuşak Olması İçin Ne Yapmalı?

Et Nasıl Tam Pişirilir?

Eti mühürlemek demek, etin suyunu ve lezzetini korumak, kurutmamak demektir.

Peki et nasıl mühürlenir?  Öncelikle, et döküm tavada pişirilir. Çelik de olabilir. Teflon vb. tava ile lezzetli ve mühülenmiş et pişirilemez! Pişirilse de lezzetli olmaz.

Döküm tava 10 dakika ısıtılır. ve altı kısılır.  Isıtıldıktan sonra etler, hiç yağsız olarak bu tavaya konulur. Tuzlama ve baharatlama pişirme işlemi sonunda yapılır. Bazı acemiler, tuzlama ve baharatlamayı en önce yaparak, bunların yanmasına neden olur. Siz acemi olmayın!

Etimiz kendi yağı ile pişerken, 3-4 dk bir yönünü çeviriyoruz. KESİNLİKLE, çatal bıçak vs batırmıyoruz. Bu sayede etimiz suyunu muhafaza ediyor. 3-4 dk pişirmeden yönleri çevirmiyoruz. Etimiz, pişmeden çevrilirse döküm tavaya yapışır.

Her yönünü mühülediğimiz etimizi, dilediğimizce süsleyip servis edebiliriz. Sulu, lezzetli etiniz hazırdır.

Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir