En Kolay Yemekler

Fırın Nasıl Temizlenir?

Fırın Nasıl Temizlenir?

Fırın Temizleme

Merhaba hanımlar, gün içerisinde birçok sefer kullandığımız ve uzun zamana yayılınca biriken kirlerin dert olduğu fırınlarımızı temizlemek için kimyasal kullanımınız elbette doğal ama doğru değil. Kimyasallar fırın içerisinde tabaka haline gelmiş, ısınıp – soğuduğu için iyice çıkartmazı zor olan yemek kirlerinden aslında çok daha zararlıdır. Çünkü kimyasallar ile kirler çıkıyor ama kirler çıkınca kimyasalı çıkartmak nerede ise imkânsız. Kimyasal muhakkak bir miktar kalıyor içerde ve (özellikle ilk kullanımdan – son kullanıma doğru azalarak giden) fırının ısınmasından dolayı oluşan bir kimyasal buharlaşma var. Kimyasal ile temizlenmiş fırınları temizledikten sonra bir sefer boş çalıştırsanız dahi bu kimyasallardan kurtulamazsınız, imkânsız.

Peki, nasıl bir çözüm bulunur bu duruma. Öncelikle mutfakta kullanılan malzemelerden yani tüketilebilen, tamamen doğal malzemelerden elde edilerek yapılan bir temizleme sıvısı bize geriye içerisinde hiçbir kimyasal bulunmadığı için işlem sonrası sağlık riski bırakmaz. Elbette temizlemek amaçlı kullanılan bu malzemelerden bir tanesi Arap sabunu ama diğer kullanılan tüm kimyasallara kıyasla nerede ise yok denecek bir toksin seviyesine sahiptir ve sağlık riski oluşturmaz. Şimdi gelelim tamamen doğal temizleme sıvımızın yapımına.

  • Yarım su bardağı Arap sabunu (ya da sıvı sabun)
  • 1,5 su bardağı dolusu karbonat
  • Çeyrek su bardağı beyaz sirke (ancak bulamazsanız elma sirkesi de kullanabilirsiniz.)
  • Yeteri kadar su (macun kıvamına göre ayarlamak için

Tüm bu malzemelerden macun kıvamında bir temizleme sıvısı elde edilir ve kullanım için öncelikle fırının içerisinde bulunan tepsiler, ızgaralar çıkartılır ve iç kısım bu temizleme maddesi ile temizlenir. Fırın içerisindeki aksanın elektronik olması nedeni ile su tutulup, iyice (arındırarak yıkanmaz) bu sebeple köpürttüğümüz temizleme sıvımızı sürekli duruladığımız, temiz bez ile alırız temizleme işleminin sonrasında ve (içerisindeki sirke, vb kokusunun gitmesi için) fırınımızı bir sefere mahsus (15 dakika kadar) boş çalıştırırız. Hem içerisindeki nem de gitmiş olur ki eğer fırının temizliğinde kullandığımız suyun biraz sızabileceğinizi düşünüyor ve zamanınız varsa fırını bir gün hiç çalıştırmadan bekletin ki içte fazla su varsa, buharlaşıp gitsin daha sonra boş çalıştırın. Eğer kimyasallar ile temizleme yapmış olsaydık hem iç sağlığımız için zararlı tüm toksinleri her yemekte düzenli olarak tüketmiş olacaktık, hem de ister istemez iç aksana kaçan kimyasalların aksanın ömrünü kısaltmasına neden olacaktır. Üstelik evde bulunan bu malzemeler uygun fiyatlı oldukları için her bütçeye göre ve kimyasallar ile karşılaştırıldığında doğru temizliği, çok daha uygun bir fiyata elde etmiş oluyoruz.

Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir