En Kolay Yemekler

Hamur işleriniz yapışmasın

Hamur işleriniz yapışmasın

Merhaba hanımlar, fırın tepsisi yağlamak çoğu zaman çıkan yağlı kağıt gibi mutfak gereçleri sayesinde kolay oluyor ama ben yağlı kağıdın olmadığı ve kullanılamadığı alanlarda yapılması gerekenlerden bahsedeceğim. Bu durumlar kek kalıpları, kuplar, borcamlar, fincanlar gibi alanlar. Ne de olsa sadece fırın tepsisinde bir şeyler pişirmiyoruz. Hali ile bu durumda pişirme kalıbımız değiştiği için bizler de farklı yağlama yöntemleri kullanmak zorunda kalıyoruz.

Öncelikle yağlı kağıtlar genelde fırın tepsilerinde kullanılır, düz ve metal yüzeylerde eğer bunun dışında bir yüzeye sahip pişirme aparatı kullanacaksak yağlı kağıt kullanmamalıyız. Çünkü buruşur ve içerisindeki harcın yüzeyini etkiler bu buruşukluk, köşelerde dağılma gibi sorunlara yol açar.

Kare (4 köşeli) ve metal yüzeylerle yağlı kağıt kullanabiliriz, ya yoksa? Bu durumda margarin ile tepsilerimizi yağlamalıyız. İç yüzeyinin, dip ve köşe kısımlarının tamamını margarin ile eşit kalınlıkta sürerek kaplayabiliriz. (Oda sıcaklığında yumuşamış margarinin sürülmesi daha kolaydır) Bu durum kulak memesi kıvamından önceki harçlar için geçerlidir, bunun nedeni tepsi içerisine girdiğinde yüzeye yapışmış margarini sökmemesi içindir. Bu kıvamda ve daha koyu hamurlar için de sıvıyağ kullanabiliriz.

Sıvıyağ ile yağlama aslında borcamlar, kek kalıpları, kare olmayan fırın tepsileri gibi her alanda kullanılabilir, sadece kağıt kuplar haricinde. Bu yağlama yönteminde ise sıvıyağın parlak ve hafif görüntüsü aslında ne kadar yağ eklediğimiz konusunda bizi çoğu zaman aldatır. Fazladan kaçan yağ hemen dibe yerleşir, margarin gibi tutunamadığı için ve hamur işlerinin alt kısmının yağlı, sünger gibi kalmasına neden olur. Yemeklerimizde de aşırı yağlılık söz konusudur. Bu sebeple sıvıyağ ile önce elimizi daha sonra elimiz ile kullanacağımız tepsileri yağlayabiliriz. Bu sayede fazla yağ kaçırma riski ortadan kalkar.

Kağıt kuplar nasıl yağlanmalıdır? Kağıt kuplar yağlanmaz, ıslatılır. Tıpkı sıvıyağ kullanımı gibi elimiz bu sefer su ile ıslatılır ve bu şekilde kuplarımızın içi nemlendirilir.

Evet hanımlar, özellikle hamur işleri için olsa da fırın tepsilerinin genelinde yağlama bu şekildedir. Hiçbir kekiniz, çöreğiniz yapışmasın dileği ile görüşmez üzere.

Really good birria at this spot. Super tender goat meat and delicious hearty broth. 😋
#food #birria #love #TFLers #tweegram #photooftheday #20likes #amazing #smile #follow4follow #like4like #look #instalike #igers #picoftheday #food #instadaily #instafollow #followme #girl #iphoneonly #instagood #bestoftheday #instacool #instago #all_shots #follow #webstagram #colorful #style #swag 旦那弁当💁🏻‍♂️お弁当を頻繁に作るようになってからピックスも集め始めてる🐯有ると無いとじゃ大違い✴︎#お弁当#旦那弁当#おうちごはん#昼食#おにぎり#手作り弁当#弁当#お弁当ピックス#ピックス#セリア#100均 #lunchbox#japanesebento#riceball#yum#lunch#instagood#instafood#food#seria#picks Yoboyfunnymark with a another video read the cap and comment when done #fun #instagramers  #food #smile #followme #pretty #beach #nature #onedirection #friends #dog #hair #sunset #throwbackthursday #instagood #swag #blue #statigram #hot #funny #life #art #instahub #photo #lol #cool #pink #bestoftheday #clouds Y ya está completado 🐰❤️ tengan una linda noche Hikarulovers, les mandamos muchas galletitas 🍪🍪🍪🍪.
.
.
.
.
.
#kawaii #pink #cute #fun #instagramers #food #smile #pretty #followme #nature #lol #dog #hair #onedirection #sunset #swag #throwbackthursday #instagood #beach #statigram #friends #hot #funny #blue #life #art #instahub #photo #cool Food is life 🌿😍
@draganfarms
.
.
.
#foodporn #food #realfood #wholefoods #organic #healthfoods #farmfood #nutrition #loveyourbody #shoplocally You sure know how to kill me.
Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir