En Kolay Yemekler

Makarna Nasıl Yapılır, Lezzetli Makarnanın Sırları

Makarna Nasıl Yapılır, Lezzetli Makarnanın Sırları

Makarna Nasıl Yapılır, Makarna Yapılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


Bir çok kişi makarna yapmasını biliyordur fakat sizde fark etmişsinizdir ki nasıl oluyorsa her yediğiniz makarnanın tadı aynı olmaz. Bu yazımızda makarna nasıl yapılır ve lezzetli makarna yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor kısmına değineceğiz.

Tencere Boyutu ve Su Miktarı

Bir paket makarna için ortalama 5 litre su koyulmalı ve tencerede suyun kaynaması için yer kalması gerekmektedir. Yani tencerenin 4/3 dolu olması gerekiyor. Bu sebeple derin bir tencere seçmeniz gerekmektedir. Özellikle tat olarak etki eden bir diğer faktör suyun temiz su seçilmesi gerektiğidir. Kesinlikle musluk suyu kullanmayın.

Makarna Suyuna Yağ Koyulur mu?

Eğer bir öğrenci evi yada bekar evinde yaşıyorsanız muhakkak arkadaşlarınızdan “Makarnanın yapışmaması için suyuna yağ koymak gerekir” cümlesini duymuşsunuzdur. Makarna suyuna yağ koyulmaması gerekmektedir. Makarnanın yapışmasını engellemediği gibi hazırlayacağınız sosunda makarnayla bütünleşmesini engeller.

Tuz Ne Zaman Atılmalı ve Miktarı Ne Olmalı?

Makarnamızın suyunu katiyen tuz attıktan sonra kaynatmıyoruz. Su kaynadıktan sonra tuzumuzu atmamız gerekmektedir. 5 litre ve 1 paket makarna için 1 yemek kaşığı yani ortalama 35-40 arası tuz koymamız gerekmektedir.

Makarna Suyu Ne Kadar Kaynamalı?

Makarnanızı suya atmadan önce iyice suyun kaynamasını beklemeliyiz. Su iyice kaynadıktan sonra yani fokurdamaya başladıktan sonra makarnamızı ilave etmeliyiz.

Makarna Karıştırılır mı?

Makarnamızı suya attıktan sonra ilk 30 sn sürekli karıştırmamız gerekiyor. İlk 30 sn den sonra 3 dk da bir hafifçe karıştırmalıyız?

Makarna Tenceresinin Kapağını Kapatmalı mıyız?

Makarna tenceresinin kapağı sürekli açık kalmalıdır.

Makarna Pitikten Sonra Yıkanmalı mı?

Makarnamızı pişirdikten sonra küçük delikli bir süzgeçle sadece süzmeliyiz. Makarnayı yıkama işlemi sadece soğuk makarna salatalarında yapılır. Eğer makarna yıkanırsa besin değeri ve lezzeti kaybolur. Bu sebeple sadece süzmeli ve sosumuzu ekleyerek hemen yemeliyiz.

Makarna Suyunu Sosta Kullanabilirsiniz

Makarnanın suyunu süzmeden önce 1 bardak kadar ayırarak sosunuzda kullanabilirsiniz. Bu sayede hem sosunuzun makarnayla bütünleşmesini hem de daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

Benzer Tarifler

Yorumlar

  • nesrin
  • nesrin
  • 2 yıl önce
  • çok faydalı bir yazı olmuş makarna nasıl yapılır sorusunun cevabını almış oldum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir