En Kolay Yemekler

Mutfakta İşe Yarayabilecek Birkaç Önemli Bilgi

Mutfakta İşe Yarayabilecek Birkaç Önemli Bilgi

Mayonezlerinizi Renklendirin!

Mutfaklarınızda sıklıkla kullandığınız mayonezin renginin illa beyaz olmasına gerek yok, özellikle salatalarda rengi sebebi ile sonradan eklenmiş gibi duran, çekici olmayan mayonezlerinizi ıspanak haşlama suyu ile kolaylık boyaya bilirsiniz.
Çatlamadan Pişen Enfes Sosisler!

Pişirdiğimiz sosinlerin çoğu zaman sunumu hoş olmaz, bunun nedeni pişme esnasında sıklıkla çatlamalarıdır sosislerin. Bu sebeple vereceğim bilgi önemli sunuma benim kadar önem veren bayanlar için. Eğer sosislerinizi kaynatmaya başlamadan önce iğne ile derince 3 – 4 yerinden delerseniz çatlama meydana gelmez.

Daha Lezzetli Salatalar Yapın!

Salata sosunda genelde tüm malzemeler eklenir ve sonra salatamız soslanır ama bu büyük bir yanlıştır. Öncelikle sirke, limon suyu ve tuz karıştırılması salatamız ile ve daha sonra zeytinyağımız akıtma yöntemi ile üzerinde gezdirilme, deneyin sonucu beğeneceksiniz…

İstenilen Ölçüde Kaşar veya Gravyer Peyniri Elde Edin!

Genelde fırında pişirdiğimiz yemeklerin üzerine gravyer veya kaşar rendeleriz ama üzerinde topaklanmış bir köşede duran bire görünümden öteye gidemeyiz. Bunun nedeni peynirlerimizi rendeleme şeklimizdir, eğer fırında koyacağımız peynirlerimizi önce geniş delikli rendeden geçirir ve kırılmadan fırına alırsak, lif lif uzanan servis aşamasında her yerinde eşit kaşar veya gravyer elde ederiz.

Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir