Su ve İnsan Sağlığı

Su ve İnsan Sağlığı
28 Temmuz 2016
902 views

Su, insan sağlığı için oksijenden sonraki en büyük ihtiyaçtır. Biyolojik birçok olayın gerçekleşmesinde rol oynar. Haftalarca yemek yemeden yaşayan bir insan susuzluğa yalnızca birkaç gün dayanabilir. İnsan vücudunun yaklaşık %60’ı sudur. Vücut ısısının dengelenmesi, hücrelerin yaşamı, enzimlerin çalışması, besinlerin parçalanması ve sindirimi su olmadan mümkün değildir. Vücuttaki suyun %20’sini kaybetmeniz halinde ölüm kaçınılmazdır.Kanın %90’ı sudur ve besinler bu yolla taşınır. Kemiklerin dahi %20’sinde bulunuyor ve eklemlerin kayganlaşmasını sağlıyor.

su-icmeliyiz

Herkesin Su İhtiyacı Farklı

Su ihtiyacı, bireyin, yaş, cinsiyet,boy, kilo ve hareket durumuna göre değişir. Mevsimin de etkisi vardır. Normal bir insan günde 10-14 bardak su tüketmelidir. Hamilelerde ise su ihtiyacı biraz daha artmaktadır. Aynı şekilde yaşlanan kişilerin de yaşı ile paralel şekilde su tüketimini arttırması yararlı olacaktır.

Sporcularda ise normal insanlara kıyasla %5 oranında artış olmaktadır.Egzersizin zorluğuna göre su tüketimi de arttırılmalıdır. Egzersizden 2-3 saat önce 400-600 ml civarında sıvı tüketimi önerilir. Vücudun egzersizde kaybettiği sıvıyı kazanması için egzersiz sonrası su tüketimi şarttır. Belli bir oranda su vücuda bir zarar vermeyecektir ancak aşırı tüketimi su zehirlenmesine sebep olabilir.

Tüm bunların haricinde hasta ve özellikle hastalığından ötürü su kaybı yaşayan bireyler, ağır fiziksel aktivite yapan ya da çok sıcak ortamda terleme yolu ile su kaybedenler,yüksek proteinli diyetle beslenenler su tüketimini arttırmalıdır.

Çay Su İhtiyacını Karşılamaz!

Çay, kahve ve kola gibi içecekler vücuttan sıvı atılmasına sebep olduğu için bu içeceklerin yanı sıra su tüketilmesi gerekmektedir. Bu içecekler, bireyin su ihtiyacını karşılamaz. Su içmek için susuzluk hissini duymayı beklemek gerekmiyor. Vücudun ihtiyaç duyduğu düzeyde günlük tüketime alışmak ve düzenli su tüketmek bireyin su kaybından kaynaklanan sıkıntılarının azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca yemeklerden önce su içmek tokluk hissi yaratacağından zayıflama konusunda da kimi insanlar için bir etken olabiliyor. Su tüketimi azaldıkça vücudun yağ oranı artıyor ve birey kilo almaya başlıyor.

Suyun Vücuda Faydaları

Vücut dokularının nem oranını korur ve toksinlerin atılmasını sağlar.Zararlı maddelerin vücuttan atılmasında, besinlerin, organ ve dokulara taşınmasında rol oynar. Sindirimi kolaylaştırır. Böbreklerin daha düzenli çalışmasını sağlar. Kasların kasılma anındaki fonksiyonlarının sorunsuzca devam etmesi de suyun sayesindedir. Bazı organların kaygan bir yapıda olmasını sağlar ve organların düzgün işlemesine katkıda bulunur. Suyu az tüketen kişiler daha çok yoruluyor, yaptıkları işe daha zor odaklanıyor ve hatta hafıza sıkıntıları çekiyor. Emziren kadınlarda da süt üretiminde görev alıyor.

Doğal kaynak suları da barındırdığı mineraller ile vücuda düzenleyici olarak katılabiliyor.Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu minerallerin bir bölümünü su içtiğimizde temin ederiz.Kalsiyum, sodyum, magnezyum gibi mineraller ön sırada yer almaktadır.Bunun haricinde tükettiğimiz su ile temin ettiğimiz birçok mineral bulunmaktadır.

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap
  • İpek Deniz Saltan 18 Ağustos 2016, 08:25

    Merhaba Admin bir konuda sorum olacaktı , su zehirlenmesi diye bir durumda var bildiğiniz üzere fazla içilirse mi oluyor , bu konuda bilgi vermeniz mümkün mü ?