En Kolay Yemekler

Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Domates yazın olduğu gibi kış mevsiminde de sofralarımızın vazgeçilmezidir. Fakat kış mevsiminde satın aldığımız domatesler, tatsız olmakla birlikte hormonlu olduğu için bir çok ev hanımı kullanmamayı tercih eder. Yemeklerin içinde kullandığımız salçaları hangi markadan alırsak alalım endüstriyel üretim olduğu için katkı maddesiz bulmak çok zordur. Sağlıklı bir tüketim için kendi salçamızı yapabiliriz. Bu sayede taze yaz domateslerini kullanmış olur hem de insan sağlığına çok zararlı katkı maddelerinden uzak kalmış oluruz.

Yaz aylarının sonlarına doğru domateslerin en uygun olduğu dönemdir. Bu uygunluk domatesin mevsimi olması ve bol olmasından kaynaklı olduğundan domates salçası yapmanın da dönemini belirlemek sizin için faydalı olacaktır.

Malzemeler
 • 20 kg domates
 • 200 gram kaya tuzu
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
domates salcasi Yapılışı:
 1. Domateslerin yeşil saplarını çıkardıktan sonra çok küçük olmayacak şekilde iri iri doğrayın.
 2. Doğradığınız domateslerin üzerine elinizde bulunan kaya tuzunun 100 gramını ilave edin. İşlemi tamamladıktan sonra üzerini birşeyle kapatıp domateslerin 3-4 gün eriyip yumuşamasını, kabukların kolay ayrılır bir hale gelmesini bekleyin.
 3. Kabukların ve çekirdeklerin salçaya girmemesi için bir süzgeçte süzün. İşlem bittikten sonra salçada kalan posayı çöpe atabilirsiniz.
 4. Süzgeçin altında kalan sulu kısmı ayırabilmek daha lezzetli bir salça elde edebilmek için bir tülbentin içine koyup tekrar süzün. Tülbentte kalan koyu kısmı geniş bir tepsiye yayın.
 5. Domatesleri tepside yaydıktan sonra üzerine zeytin yağını ve tuzu ilave edin.
 6. Diğer aşamayı iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz salçayı güneşte kurutarak yapabilirsiniz bu kadar beklemek istemiyorsanız aynı işlemi salçayı fırına atarakta tamamlayabilirsiniz.
 7. Fırında bekleme yöntemini tercih ederseniz fırını 100 dereceye getirip 15-20 dakika pişirerek salçanızı hazır hale getirin.
 8. Güneşte kurutma yöntemi salça yapan ev hanımları tarafından oldukça tercih edilen bir yöntem eğer bu yöntemi tercih ederseniz salçanızın üstünü bir tülbentle kapatıp güneşe bırakın ve kurutma işlemi sırasında salçayı sık sık karıştırmak üzerinin kabuk bağlamamasını sağlayacaktır.
 9. 3-4 gün güneşte beklettikten sonra salçanız hazır durumda. Artık cam kavanozlarda muhafaza edebilirsiniz. (Cam kavanoz salçanın ömrünü uzatacaktır.
 10. domates salcasi
Öneri:

Tuzla beklettiğiniz domateslerinizi süzerken ince delikli süzgeç kullanmanız daha güzel bir salça yapmanıza yardımcı olacaktır. Salçayı yaparken sulanmaması için tahta kaşık kullanmanızı tavsiye ederim. Hazırladığınız salçayı dilerseniz zeytin yağı ve cevizle karıştırarak kahvaltılık sos haline getirebilirsiniz.

Cheat meal de hoy, en familia 💙 Secondo caffè della giornata ☕ ed ho ancora sonno! Decisamente sento l'autunno che sta arrivando e mi preparo piano piano per il letargo 😂

#caffè #caffenapoli #delicious #goodmorning #milano #foodlover #food #weekend Féile! Brilliant night! ❤️🎧🎼
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
#feile #nightout #music #nutrition #food #foodie #instapic #irishfoodie #healthyfoodshare #healthylifestyle #foodblogger #cleaneating #foodiefeed #weightloss #keepgoing #fitfam #irishfitfam #ukfitfam #girlswholift #fitness #foodoftheday #foodblog #fitness #strongnotskinny #healthyfood #instafood #gym #chefmode #f52grams #feedfeed We got a surprise filled with white chocolate only for you. Try our muffin mousse cake at #Ustaadi for a delightful experience. #WhiteCocolateDay #UstaadiFoods .
.
.
#food #foodporn #foodie #instafood #delicious #eating #foodblogger #foodgasm #foodloversmumbai #hungry #instagood #goodfood #eeeeats #desserttime #indian #foodfantasy #mouthwatering #lovedining #delicioustreats #comfortfood #delicious #foodjoy #mouthwatering #authentic Long time no see. Been off plan, eating junk and not exercising for a few months now, which has taken its toll. Last night I felt like switching things up so made a chicken satay. Not the healthiest thing as it contains coconut milk but I used a low fat version. #food #asian #stirfry #rice #chicken #satay Femine is so bad in #yemen that many are eating leaves to stay alive - Ap reports most of the people dying are #children Pray and donate to people of yemen...the #food crisis is getting worse day by day... "Yes, I am doubling the palm"
🇲🇽Discovering Mexico🇲🇽 #mexico #tulum #summer #travel #travelblogger #instagood #photooftheday #wanderlust #moustache #cute #follow #fashion #selfie #picoftheday #like4like #male #instadaily #fun #smile #instalike #food #like #instamood #model ☔️Raining outside, so a bit of hibernation preparation instead 🍠🍅🍛🥙 #rainyday #rainraingoaway #hibernation #autumnprep #veggies #food #cooking #garden #gardener #gardenlife 🌱☔️
Benzer Tarifler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir