En Kolay Yemekler

Yağda Yumurta Tarifi

Yağda Yumurta Tarifi

En kolay ve en kısa sürede yapılan yemeklerden biridir "Yağda Yumurta." Hem lezzetli hem de besleyicidir. Ama şunu da belirtmekte fayda var ki, tek öğünde kişi başı 3 yumurtayı aşmamanız önerilir. Çünkü, yumurta yoğun protein içerdiğinden aşırı tüketimi protein zehirlenmesine yol açabilir. Doğru miktarlarda pişirildiğinde ise, çok faydalı bir yemek ve besin kaynağıdır. Ayrıca yumurta ile çok çeşitli ve yararlı yemekler, lezzetli soslar, kremalar yapılabilir. 

Yağda Yumurta Malzemeleri

 • İsteğe göre kişi başı 1-3 adet yumurta
 • Yaklaşık yarım kahve fincanı sıvı yağ (Orta boy bir tava için)
 • Tuz,
 • Kekik,
 • Nane,
 • Kırmızı biber,
 • Toz biber (İsteğe göre)

sahanda yumurta

Yumurtanın yapılışına geçmeden önce;

"Yumurta nasıl kırılır"ile ilgili bir ön bilgi vermek istiyorum, çünkü bu konuda bazen sorun yaşayan ve yumurta kabuğunun kırıklarını tencereye/tavaya döken olabiliyor. Yumurta kırmanın inceliği hızlı olmakta yatar. Yumurta kabuklarını tıpkı kapı tıklar gibi; ya bir tencerenin veya tavanın üzerine, ya iki yumurtayı birbirine çarparak(çok sert olmadan) ya da temiz mutfak tezgahına veya tahtaya çarparak kırıp, parmaklarınızın uç kısmıyla hemen açıp tencereye/tavaya içini dökün. Bazıları ise bu durumu garantiye almak için, yumurtayı avuçlarının içine yatay olarak yerleştirip, kabuğuna metal yemek kaşığıyla vurarak kırar ve sonra tavaya/ yemeğe eklerler. Artık yumurta kırmayı öğrendiğinize göre tarifimize geçebiliriz.

Yağda Yumurtanın Yapılışı

Yağda yumurta yaparken; lop yumurta dediğimiz yumurta tarzı tercih edilecekse, yumurtanın ana görünümün bozulmaması ve tavaya yapışmaması için teflon tava tercih edilir. Ama yumurtayı çok pişmiş sevenler, "önemli olan lezzeti" diyerek görünümü önemsemezlerse çelik tava da tercih edebilirler. Ayrıca yumurta kızartılacakken kullanılmış yağ seçimi de size aittir. Kimi tereyağlı yumurta sever, kimi benim gibi zeytinyağlı, kimi ayçiçek yağı, kimi de margarin ile, hangisini seviyorsanız tavada o yağı kullanabilirsiniz. -  Tavaya yarım fincan kadar yağ eklenir ve orta ateşte yağ kızana kadar iki dakika kadar beklendikten sonra, tavanın hemen biraz üzerinden(çok yukardan kırarsanız üzerinize ve çevreye yağ sıçrar ve sizi yakar, yağın ocak ateşine sıçramaması gerekir, alevleri büyütür) yumurtalar kırılır. - Az pişmiş yumurta seviyorsanız üzerine tuz ve baharatlar serpilir ve alt tarafı kızardıktan sonra tavadan tabağa doğru  kaydırılarak aktarılıp servis yapılır. Yumurtanın altı henüz yapışmışsa, tahta bir spatula yardımı ile ayrılması sağlanır ve tabağa aktarılır. - Çok pişmiş yumurta seviyorsanız, yumurtayı karıştırdıktan sonra tuz ekleyip bir defa daha karıştırıp, gerekirse bir spatula yardımı ile tabağa aktarın ve isteğe bağlı olarak üzerine baharatları serpin. Yumurtalarınız servise hazırdır. Afiyet olsun...

Not: Sahanda yumurta yaparken yumurtanın sarısı üzerinde bir zar oluyor ve bu zar en zor pişen yer, yumurtayı iyi bile pişirseniz bu kısım çiğ kalabiliyor ve bazılarımız bundan hoşlanmıyoruz.Şimdi bu zarı pişirmek için iki yöntem var , birincisi; tavanın üzerini bir kapak ile örtebiliriz , ikincisi ise tahta bir kaşık yardımı ile ufak dokunuşlar ile yumurtanın üzerinden bu zarı sıyırabiliriz ama dikkat etmek gerekli sarısını patlatmayalım. Birinci yöntem için ise şu uyarıyı yapmadan geçemeyeceğim, kapağı kapattıktan sonra 2-3 dakikadan fazla kapak kapalı kalırsa yumurtanın sarısı da pişecektir.Buna dikkat etmeniz gerekli. 

yağda yumurta tarifi

Benzer Tarifler

Yorumlar

 • yumurtaci
 • yumurtaci
 • 2 yıl önce
 • ben bir türlü yağda yumurta kıvamını tutturamıyorum sarısının için soğuk kalıyor tam pişmiyor ve üzerinde bir zar kalıyor çiğ hiç güzel olmuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir